Wypadanie włosów po ciąży jest właściwie całkiem normalnym zjawiskiem. Maluszek zabiera z organizmu mamy wszystko to, co najcenniejsze i powoduje wcale niemałe zubożenie w gospodarce witamin i minerałów. Problem może być chwilowy, ale jeśli nie reagujesz odpowiednio wcześniej, a do tego karmisz piersią, to wypadanie włosów będzie się nasilać i przedłużać. Dlatego sprawdź, jak możesz temu zaradzić i zrób wszystko, by cebulki włosów były znów mocne i zdrowe.
Włosy po ciąży są osłabione z kilku powodów. Pierwszym są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Winowajcą jest estrogen, którego poziom w czasie ciąży znacznie się podnosi, a po porodzie znów opada. Wraz z jego ubytkiem włosy tracą blask i siłę.
Drugim powodem jest duży wysiłek dla organizmu. Nawet jeśli mama zażywa suplementy diety, zdrowo się odżywia i dba o siebie, to mimo wszystko mikroelementy trzeba podzielić na dwa – siebie i dziecko. Jeśli do tego dojdzie stres, o który w czasie ciąży, ale i okresu poporodowego nie trudno, to włosy są na przegranej pozycji i zaczynają częściej i gęściej wypadać.
Wypadające włosy po ciąży są więc jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Osłabienie organizmu, zbyt mała ilość składników odżywczych i zmiany hormonalne sprawiają, że cykl życia włosa znacząco się skraca. Pytanie tylko, ile tracisz tych włosów na dzień. Jeśli więcej niż 100, a ubytki zaczynasz dostrzegać na poduszce, szczotce czy podłodze, to najwyższy czas działać. Tutaj istotne jest, by włosy wzmacniać nie tylko od wewnątrz, poprzez właściwą dietę czy suplementy odżywcze, ale również na zewnątrz. Chodzi o łuski, które osłaniają łodygę włosa, zapobiegając jej uszkodzeniu i osłabieniu. Co więc zrobić, kiedy włosy wypadają po ciąży?
Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.
Jeśli zastanawiasz się co na wypadanie włosów po ciąży znajdziesz we własnej lodówce, to zdecydowanie musisz poznać listę niezbędnych minerałów i witamin, które wspomogą Cię w walce z osłabionymi cebulkami. Czego potrzebujesz?
Dla lepszej kondycji włosów istotne jest też siemię lniane, drożdże czy sezam – obecne w tych produktach nienasycone oleje ale i witaminy z grupy B przyspieszają wzrost nowych włosów i wydłużają ich cykl życia. Wypróbuj też pokrzywę na włosy.
Jeśli wprowadziłaś już zmiany w swojej diecie, to teraz czas na właściwą pielęgnację włosów, by wzmocnić je także od zewnątrz. Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Przede wszystkim wybieraj właściwe kosmetyki, które będą wzmacniać cebulki, ale też przyczynią się do szybszego wzrostu nowych włosów. Istotne są tu odżywki i szampony, które zawierają naturalne ekstrakty roślinne, ale posiadają też tajną broń, jak biotynę czy keratynę. Możesz stosować też wcierki, które pobudzą mikrokrążenie głowy, oczyszczą skórę i pobudzą mieszki włosowe do bardziej aktywnej pracy. Skuteczne są także masaże podczas mycia włosów. Przynajmniej kilka razy w tygodniu poświęć więc włosom więcej czasu i masuj skórę głowy przez kilka minut, zaczynając od skroni i kończąc przy karku.
Wypadanie włosów po porodzie możesz spowolnić albo całkowicie zatrzymać, jeśli jednocześnie zastosujesz i dietę i zabiegi pielęgnacyjne:
Tutaj niezwykle ważne jest odpowiednie mycie włosów. Pamiętaj, by wybierać delikatne szampony do włosów, które są odpowiednio skomponowane dla wypadających i osłabionych włosów. Podczas mycia stosuj delikatny masaż, nie trzyj włosów i nie pocieraj ich. Zrezygnuj też z szorstkich ręczników. Lepsza będzie bawełniana koszulka albo ręcznik z mikrofibry. Przy wykorzystaniu suszarki używaj jedynie chłodnego nawiewu, a włosy spłukuj letnią bądź też zimną wodą. Włosy całkowicie wysusz przed położeniem się spać. Wycierając je o poduszkę, będziesz prowadzić do nadmiernego ich łamania i wypadania.
Odżywianie – wypadające włosy po ciąży musisz też właściwie odżywiać zarówno po każdym myciu włosów, jak i przynajmniej raz albo dwa razy w tygodniu, stosując maskę odżywczą. Dzięki temu włosy będą się lepiej rozczesywać i mniej wypadać.
Serum i wcierki by oczyszczać skórę głowy i pobudzać cebulki do pracy – to idealne rozwiązanie, by zadziałać miejscowo i zahamować wypadanie. Wcierki i olejki Ci w tym pomogą, a jeśli będziesz je stosować regularnie, to pierwsze rezultaty zobaczysz już po pierwszych tygodniach.
Może zrezygnuj ze stylizacji? - lokówka, suszarka czy lokówka nie pomogą Ci w regeneracji włosów. Kontakt ze zbyt gorącym powietrzem oraz katowanie włosów stylizowaniem ich na szczotce, znacząco będzie je osłabiać. Dużo młodych mam decyduje się ściąć włosy, by pozbyć się problemu wypadających włosów. To jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Krótsze włosy są bardziej krnąbrne i częściej trzeba je układać i nawijać na szczotkę. Jeśli jednak zostawisz dłuższe włosy, to pamiętaj, by nie spinać ich zbyt mocno.
Zastanawiasz się kiedy na to wszystko znaleźć czas? Wdrożenie diety nie jest niczym trudnym. Kupuj orzechy na przekąskę, rano zamiast białego pieczywa, sięgaj po pełnoziarniste, a wieczorem zjedz jogurt z łyżeczką przegotowanego siemienia lnianego. Wystarczy, by zaaplikować włosom właściwe składniki. Raz na tydzień zamknij się w łazience na dłużej, zastosuj wtedy wcierkę i maskę na włosy. Odżywkę natomiast nałóż na kilka minut, kiedy jesteś pod prysznicem. Pamiętaj też, by częściej dbać o siebie, bo to zmniejsza stres i sprawia, że czujesz się lepiej.