Czasem zaplącze się wśród malin w Twoim ogrodzie. Możesz ją zebrać i pić zamiast porannej herbaty, albo przygotować wcierkę do włosów. Pamiętaj tylko, by założyć ochronne rękawice – pokrzywa świetnie działa na włosy, ale broni się przed zrywaniem, parząc. Sprawdź dlaczego jeszcze warto zaufać naturze i pokrzywę włączyć do codziennej pielęgnacji włosów?
Pokrzywa od lat słynie ze swoich zdrowotnych i regeneracyjnych właściwości. Dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych oraz witamin jak C, E, K i B2 pokrzywę stosuje się w kosmetologii, dodając ją m.in. do preparatów odżywczych, regenerujących czy wspomagających. Napar z pokrzywy, w dodatku spożywany regularnie, rewelacyjnie wspiera więc Twój organizm.
Pokrzywa:
I właśnie w przypadku włosów pokrzywa wykazuje najsilniejsze właściwości z trzech powodów:
Pokrzywa to również dostawca ważnych dla skóry, paznokci i włosów minerałów: przede wszystkim wapnia, magnezu, żelaza i krzemu.
Dzienna dawka pokrzywy jest więc zbawienna dla Twoich włosów. Dlatego sok z pokrzywy na włosy albo płukanka do włosów z pokrzywy wykorzystywana jest przez kobiety od wielu lat. Zawierają ją też szampony i odżywki do włosów. Wiadomo bowiem, że wzmacnia, zagęszcza włosy i poprawia ich wygląd.
Nic tak skutecznie nie poprawi kondycji Twoich włosów jak właśnie pokrzywa. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, które są pogromcą wolnych rodników, których wraz z wiekiem, czy złą dietą przybywa coraz więcej, prowadząc do osłabienia i nadmiernego wypadania włosów. Dlatego pokrzywa może spowolnić ten proces i zapewnić włosom dłuższą i lepszą żywotność. Pokrzywa również zapewnia lepsze ukrwienie skóry głowy, a tym samym pomaga przedostawać się ważnym składnikom odżywczym do struktury Twojego włosa. Dlaczego więc pokrzywa na włosy będzie największym rozwiązaniem? Ponieważ:
W sklepie zielarskim znajdziesz herbatkę z pokrzywy, na łące pozbierasz świeże listki, a w profesjonalnej hurtowni fryzjerskiej znajdziesz dobre kosmetyki, które pokrzywę zawierają w swoim składzie. Każdy ze sposobów będzie dobry. Który najlepszy? Sok z pokrzywy na włosy zapewni Ci świetne rezultaty, ale wymaga nieco nakładu pracy, konsekwencji i systematyczności. Dobrym pomysłem jest też picie pokrzywy na włosy. Możesz mieć jednak problem zimą z pozbieraniem świeżych listków, a z kolei ich suszenie latem może nastręczać nieco problemów. Wiele kobiet sięga po herbatę z pokrzywy na włosy. Jej smak po jakimś czasie może Ci się jednak znudzić, dlatego naturalne sposoby, możesz wspierać stosowaniem profesjonalnych kosmetyków. Do codziennej pielęgnacji sięgaj więc po szampon i odżywkę do włosów.
Zauważyłaś, że w szamponach przeciwłupieżowych czy do włosów przetłuszczających pierwsze skrzypce gra również pokrzywa? Idź tym tropem, ponieważ pokrzywa odznacza się także właściwościami przeciwzapalnymi, ściągającymi i przeciwbakteryjnymi. Dlatego pokrzywa:
W sklepie zielarskim możesz kupić gotowy susz z pokrzywy albo pozbierać świeżą roślinę, podczas spaceru w lesie, by przygotować taki specyfik jak płukanka z pokrzywy na włosy. Pokrzywę zalewasz wodą (1 łyżka z dwiema szklankami wody), czekasz aż ostygnie, a potem płuczesz nią umyte włosy. Płukanka z pokrzywy może zostawiać nieco specyficzny zapach, dlatego możesz taki zabieg przeprowadzić na wieczór przed snem.
Dla zabieganych to żadna recepta. Jeśli masz mało czasu, by nałożyć raz na tydzień maskę na włosy, to zdecydowanie nie znajdziesz wolnej chwili na zabawę z suszem z pokrzywy czy płukaniem włosów po ich umyciu. Takie same efekty jak sok z pokrzywy na włosy zapewni Ci seria dobrych kosmetyków, w których składzie znajdziesz naturalne składniki, między innymi właśnie pokrzywę.
Po ciąży, kiedy rozpaczliwie zauważasz, że włosów na szczotce zostaje dużo więcej niż dotychczas. Po regularnym farbowaniu, kiedy obserwujesz pierwsze drobne przerzedzenia na skroniach, ale i kiedy na torcie urodzinowym przybywa kolejna świeczka i z racji wieku Twoje włosy nie są już tak mocne, jak kiedyś. W każdym z tych przypadków warto sięgać po pokrzywę. Kosmetyki czy płukanka z pokrzywy zdecydowanie pomogą, ale warto wzmacniać się pokrzywą również od środka i dlatego tutaj lepszym rozwiązaniem jest herbata z pokrzywy na włosy. Jeśli nie masz zaufania do sklepowych, przemysłowych rozwiązań, to sięgnij po świeżą pokrzywę. Kilka listków zalej gorącą wodą. Możesz dodać rumianku albo trochę malin, by zmienić nieco ziemisty smak tej rośliny.
Pokrzywa może dać Ci wiele dobrego. I to bez znaczenia, czy zdecydujesz się wzbogacić swoją dietę o napar z pokrzywy czy sięgniesz po odżywcze szampony, wzmocnione składem pokrzywy. Musisz jednak pamiętać, że możesz być uczulona na tę roślinę, dlatego jeśli decydujesz się na picie naparu z pokrzywy, to zacznij od małych ilości i obserwuj czy na skórze nie pojawiają się jakieś zmiany. Jeśli nie, to korzystaj z tego cennego daru natury na zdrowie! Sprawdź również jak działają drożdże na włosy.