Łupież przeszkadza, nawet jeśli nie odczuwasz swędzenia czy pieczenia na głowie. Biały pyłek psuje Twój nienaganny i estetyczny wygląd, niezmiernie Cię przy tym drażniąc. Nic więcej nie zajmuje Twoich myśli, tylko łupież, którego za wszelką cenę chcesz się pozbyć z eleganckiej garsonki. Za wszystko odpowiedzialne są grzyby Malassezia, których nadmierny rozwój, prowadzi do złuszczania się naskórka. Jak walczyć z łupieżem?
Winowajcą całego zamieszania z mało estetycznym śnieżkiem na kołnierzu czy ciemnej garsonce są grzyby Malassezia. Ich występowanie nie jest jednak niczym ani dziwnym ani wyjątkowym. Te grzyby właściwie są obecne u każdego człowieka, ale dopiero ich nadmiar negatywnie wpływa na gospodarkę skóry. Do najczęstszych przyczyn łupieżu zalicza się:
Występowanie łupieżu może być jednak również wynikiem:
Łupież może być problematyczny w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się u dzieci, nastolatków i osób starszych. Za każdym razem, gdy do gry wkraczają hormony, których działanie, dochodzi do nadmiernej produkcji łoju i tym samym łuszczenia się skóry na głowie. Jak zwalczyć łupież u nastolatków? Trzeba sięgnąć po właściwe kosmetyki, np. lekki, skomponowany z naturalnych składników szampon przeciwłupieżowy będzie tu idealny. Jeśli problemem jest łupież suchy, to można go zwalczać, wcierając w głowę olejek rycynowy. Jak pozbyć się łupieżu natomiast z przetłuszczających się włosów? Np. wykonując płukankę z wody i soku ze świeżej cytryny.
Nawet jeśli wybierzesz dobrej jakości szampon przeciwłupieżowy czy dogłębnie oczyszczający, to nie wyeliminujesz problemu, jeśli będziesz „męczyć” włosy podczas mycia. Dlatego bardzo ważne jest, by:
W walce z łupieżem liczy się skuteczność i precyzja. Jasne, że oczekujesz szybkich efektów i to najlepiej od pierwszego umycia głowy. Jeśli rzeczywiście taki jest Twój cel, to musisz sięgnąć po profesjonalne serie, w których składzie znajdziesz np. aloes, pokrzywę, cytrynę, rozmaryn czy olej rycynowy. Jak zwalczyć łupież w przeciągu kilku dni? Możesz sięgnąć po oczyszczające szampony antybakteryjne, np. na bazie rozmarynu . Zioła w odpowiednim składzie szybko przywrócą głowie właściwą równowagę i zdrowy wygląd. Możesz też wspomagać się domowymi sposobami, np. maseczką z oliwy, jeśli Twoja skóra wymaga właściwego nawilżenia, bądź maseczką z jogurtu, jeśli odczuwasz przykre swędzenie na skórze głowy.
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się łupieżu, to musisz jeszcze pamiętać, że chora skóra głowy potrzebuje porządnej dawki naturalnych składników i jak najmniej chemii, a więc SLES, parabenów, czy sztucznych barwników. Dlatego profesjonalne szampony przeciwłupieżowe oparte są na wyciągach z roślin i to w nich warto szukać skutecznej i szybkiej pomocy w walce z łupieżem.
Czytaj również: jaka fryzura do spania?