Masz włosy zniszczone po prostowaniu keratyną i zastanawiasz się co robić? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Jednak zanim do nich przejdziemy, powiedzmy sobie jedno – keratynowe prostowanie nie powinno niszczyć włosów. Keratynowy zabieg to nic innego jak umieszczenie cząsteczek keratyny we wnętrzu włosa. Te małe cząsteczki mają uzupełnić strukturę w jego budowie. Żeby jednak mogło się to stać, trzeba zadziałać wysoką temperaturą, a często również chemiczną substancją – formaldehydem (chociaż nie wszystkie keratyny go mają w składzie). W efekcie włosy są wzmocnione, a przy okazji gładkie i proste. A jeśli po keratynie są zniszczone, coś musiało pójść nie tak. Winny może być źle przeprowadzony zabieg prostowania, albo błędy w pielęgnacji. Nie martw się jednak, bo są skuteczne sposoby, aby zregenerować zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu.
Jak już powiedzieliśmy, powody zniszczeń mogą być związane z samym zabiegiem, albo działaniem po nim (w kolejnych akapitach powiemy o tym bardziej szczegółowo). Stało się i Twoje włosy są zniszczone po keratynowym prostowaniu? Są suche, pozbawione blasku, puszą się i elektryzują, a końcówki są rozdwojone? Trzeba działać szybko i przywrócić im witalność. Zacznij od końcówek, które zawsze są najbardziej wrażliwe. Trzeba je podciąć. To konieczne, by włos nie tracił wilgoci potrzebnej do regeneracji. Jeśli nie chcesz mocno skracać włosów, zetnij choć dwa centymetry zniszczonych końcówek. Zobaczysz, że włosy od razu staną się mocniejsze i będą lepiej wyglądać. Będą też mniej narażone na łamanie. Podcięcie końcówek to bardzo ważny krok w drodze do zdrowych włosów. Następnym jest równie istotna kwestia nawilżania włosów. Podobnie jak skóra, gdy jest sucha, potrzebuje dużej ilości balsamów i kremów nawilżających, tak samo i włosy wymagają mocnej dawki składników nawilżających. Zacznij więc od kosmetyków – szampon nawilżający do suchych włosów, odżywka i maska to minimum. Warto stosować też serum na końcówki, które zabezpieczy przed dalszym rozdwajaniem.
Jeśli włosy są mocno zniszczone po prostowaniu keratynowym, będą potrzebowały czegoś więcej, niż tylko podcięcia końców i wzmożonej nawilżającej pielęgnacji. Potrzebny im będzie mocny zabieg odbudowujący, który zaingeruje w wewnętrzną strukturę włosa. Nie warto bawić się w półśrodki. Lepiej sięgnąć od razu po sprawdzony preparat, który jest istnym przebojem fryzjerskim na całym świecie. Być może słyszałaś o nim, gdy podbijał świat gwiazd Hollywood. Częste zmiany koloru włosów i ich ciągła stylizacja stała się możliwa po wynalezieniu sposobu na odbudowę mostków dwusiarczkowych we włosie. Mowa o Olaplex, który potrafi odwrócić negatywne skutki działania chemii na włosy.
Dlatego Olaplexy stosowane są bardzo chętnie przez fryzjerów w czasie farbowania i rozjaśniania włosów. Mogą być też używane samodzielnie w celu rekonstrukcji włosów zniszczonych. Zabieg jednorazowego użytku można też wykonać samodzielnie. Jego wykonanie nie jest trudne, wystarczy trzymać się instrukcji. Zabieg składa się z dwóch kroków. Pierwszy odbudowuje uszkodzone, czy nawet zerwane wiązania we włosie, a drugi utrwala je i wzmacnia. Dzięki temu, włosy są zreperowane od środka, są nawilżone, wygładzone, błyszczące, a przede wszystkim sprężyste i mocne. Zabieg Olaplexem można powtarzać w razie potrzeby, jednak nie za często – co kilka tygodni. Do wyboru masz jeszcze Olaplex nr 3. To maska do stosowania w domu, o podobnym działaniu do dwustopniowego zabiegu. Stosuje się ją jako uzupełnienie regeneracji w domu, albo też jako samodzielny kosmetyk regenerujący.
Kolejny skuteczny sposób na szybką odbudowę włosów zniszczonych po keratynie lub też innych chemicznych zabiegów to K18. Preparat ten zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej skuteczności w regeneracji włosów zniszczonych. Odbudowuje je z taką siłą dzięki specjalnemu składnikowi K18Peptide™. Potrzebuje on tylko czterech minut, aby zregenerować naruszoną strukturę włosa. Według wyników badań, po zabiegu włosy zyskują nawet 91% naturalnej siły i do 94% sprężystości. Dzięki temu stają się gładkie, nawilżone, przestają się elektryzować i puszyć, są w o wiele lepszej ogólnej kondycji.
Niezależnie od tego, jakie zabiegi regenerujące wybierzesz, ich skuteczność będzie dużo mniejsza, jeżeli nie będziesz dbać o włosy na co dzień. Mowa o właściwej pielęgnacji, która będzie podtrzymywać i pogłębiać dobre działanie zabiegów na włosy. Ważne jest systematyczne dostarczanie włosom składników nawilżających i odżywczych. Włosy wzmocnione zabiegami, dzięki temu będą miały odpowiednie warunki do dalszej odbudowy każdego dnia. Do mycia najlepszy będzie szampon nawilżający i odbudowujący, a następnie dobra odżywka i maska do włosów zniszczonych lub suchych. Wilgotne włosy natomiast działa przed wysuszeniem stosując serum lub olejek. Kurację maską wykonuj co najmniej dwa razy w tygodniu. Pamiętaj o tych wszystkich krokach i bądź systematyczna, a włosy z dnia na dzień będą co raz piękniejsze i zdrowsze.
Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie: czy i kiedy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Z reguły nie. Wręcz przeciwnie – ma za zadanie wzmocnić je i odbudować, zwiększyć odporność i elastyczność poprzez uzupełnienie ubytków keratyny. Są jednak przypadki, że keratynowe prostowanie działa negatywnie. Najczęściej dzieje się tak, gdy zabieg prostowania keratynowego jest źle wykonany. Zanim fryzjer go przeprowadzi, powinien najpierw przeanalizować rodzaj włosa i jego stan, a następnie dobrać odpowiednie produkty do keratynowego prostowania i właściwą temperaturę. Nie może być ona za wysoka, bo może się to skończyć właśnie zniszczeniem włosów. Podobnie jak prostowanie jeszcze wilgotnych włosów, nałożenie zbyt dużej ilości kosmetyku, albo źle dobrany czas aplikacji. Sam preparat keratynowy powinien być też dobrej jakości. Renomowane marki dbają o to, by zminimalizować wszelkie ryzyko dla włosów. Mają w składach wiele substancji działających odżywczo i ochronnie na włosy. Zobacz najlepsze keratyny do włosów.
Winna zniszczeniu włosów po keratynowym prostowaniu może być również niewłaściwa pielęgnacja na co dzień. Zalecenia po zabiegu są po to, by się do nich stosować, co często niestety jest pomijane. Jeśli więc stosuje się nieodpowiednie szampony, pomija się etap odżywiania, albo suszenia włosów, które jest wymagane, nie ma się co spodziewać świetnych efektów. Zalecenia obejmują też czynniki, których należy po zabiegu unikać. Sprawdź jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu.
Jeśli włosy są zniszczone po keratynowym prostowaniu, być może już przed zabiegiem były w słabej kondycji. Jeśli włosy są np. po wielokrotnym rozjaśnianiu, trwałej ondulacji, albo są zniszczone na skutek innych zabiegów, nie powinno się przeprowadzać na nich prostowania trwałego, zwłaszcza z formaldehydem. Wówczas należy zająć się ich regeneracją i wzmocnieniem. Trzeba więc podciąć włosy, dać im odpocząć od chemii i stosować bogatą pielęgnację każdego dnia za sprawą profesjonalnych kosmetyków do regeneracji włosów takich jak maski, odżywki, czy olejki. Dopiero gdy włosy staną się mocniejsze i bardziej elastyczne, można przeprowadzić keratynowe prostowanie. Jeśli nie jesteś przekonana, czy włosy są w dobrym stanie do prostowania, poproś fryzjera o poradę. Zapytaj też jaka keratyna będzie najlepsza do typu włosów. Jeśli są one delikatne, rozważ użycie preparatu o łagodnej, organicznej formule bez formaldehydu.
Zadając pytanie czy keratynowe prostowanie niszczy włosy, możesz trafić też na opinie, które mówią o tym, że po wypłukaniu keratyny z włosów, są one słabsze, niż przed prostowaniem. To zwykle mylne wrażenie. Przez kilka miesięcy łatwo przyzwyczaić się do idealnie gładkich i błyszczących pasm. Gdy efekty te się kończą, można odnieść wrażenie, że włosy stały się matowe i zniszczone. A one tylko wracają do normalnego stanu sprzed zabiegu, bo dodatkowy budulec wypłukał się z ich wnętrza. Wtedy możesz znów wyprostować włosy keratynowo, albo skupić się na intensywnej pielęgnacji dobrej jakości kosmetykami wygładzającymi, czy nawilżającymi.