Loki nigdy nie wychodzą z mody. Mocno poskręcane sprężynki czy delikatne, spływające miękkimi kaskadami loki, dodają optymizmu i niezwykłej kobiecości. Jeśli efekt fal chcesz uzyskać tylko od czasu do czasu, to z pewnością wystarczą papiloty albo godzina z lokówką. Inaczej jest, jeśli widzisz się w lokach na co dzień. Wtedy zdecydowanie zainteresowana będziesz bardziej skutecznymi zabiegami, jak np. trwała ondulacja. Jak ją przeprowadzić, kiedy zrezygnować i czy trwała na włosach jest bezpieczna?
Trwała na włosach cieszyła się wielka popularnością szczególnie w latach 80 – tych i 90 – tych. Była hitem, dla którego wiele młodych kobiet dało sobie kompletnie zniszczyć swoje włosy. Burza loków była wtedy wręcz obowiązkowa i na krótkich i na długich włosach. Niestety metody w tamtych latach, jak i preparaty nadmiernie eksploatowały włosy. Dlatego w szybkim czasie z pięknych loków, zostawała napuszona i mało estetyczna fryzura. Trwała ondulacja nie wyszła jednak z mody. Zmieniły się sposoby jej stosowania, nadal jednak przy pomocy specjalnego preparatu fryzjer wyczaruje na Twojej głowie fale, loki czy sprężynki.
W trwałej ondulacji chodzi przede wszystkim o przerwanie wiązań dwusiarczkowych, za pomocą których połączone są cząsteczki protein we włosach. To bowiem te wiązania decydują o ostatecznym wyglądzie włosów, a więc czy są proste czy właśnie pięknie poskręcane w romantyczne loki czy zwariowane sprężynki. Te wiązania przerywa się za pomocą specjalnego płynu do ondulacji. Specyfik trzeba pozostawić na skręconych na wałkach włosach. Jak długo? Jest to uzależnione m.in. od kondycji włosów oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Np. lekka trwała na krótkich włosach będzie wymagała zdecydowanie krótszego zabiegu.
Współczesna trwała ondulacja zdecydowanie różni się od tej pierwotnej, którą wprowadziła w latach 30 XX wieku firma Schwarzkopf. Jest mniej inwazyjna i dzięki temu również mniej szkodliwa dla Twoich włosów. Dziś do wyboru masz o wiele więcej możliwości, by cieszyć się lokami, ale bez konieczności nadmiernego niszczenia włosów. Ondulacja może być:
Nie zawsze od razu musisz sięgać po radykalne rozwiązania, jak trwała ondulacja. Jeśli interesuje Cię tylko lekka trwała na krótkich włosach, to zdecydowanie warto zastanowić się nad ondulacją ziołową. Uzyskany efekt będzie wystarczający, nie zniszczysz nadmiernie włosów i zanim pojawią się pierwsze, widoczne odrosty, możesz zastanowić się nad zmianą czy utrwaleniem fryzury.
W przypadku nadmiernie zniszczonych włosów bądź bardziej owalnej twarzy warto przemyśleć, czy bujne loki są właśnie dla Ciebie. Jeśli nie jesteś pewna, czy w lokach będzie Ci do twarzy, to zrób najpierw test w domu. Nawiń włosy na noc na wałki i sprawdź, jak się prezentujesz w falach, sprężynkach czy pięknych lokach. Jeśli fryzura przypadła Ci do gustu, to umawiaj termin u fryzjera.
Trwała ondulacja fale nie jest wskazana jeśli:
Trwałą ondulację możesz przeprowadzić albo w domu, albo u fryzjera. W profesjonalnych sklepach znajdziesz odpowiednie preparaty do ondulacji i taki sposób będzie z pewnością tańszy, ale nie zawsze przyniesie właściwe efekty. Dlatego zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli udasz się do fryzjera. W zależności od długości włosów i mocy skrętu za ondulację zapłacisz między 50 a 200 złotych. Loki musisz też właściwie pielęgnować, dlatego zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki, które dożywią włosy i utrwalą skręt fal czy sprężynek.
Wyszłaś od fryzjera, dodające Ci seksapilu i czaru sprężynki zabawnie skaczą wokół głowy i to jest to, w co z przyjemnością zainstalowałaś nawet 200 złotych. Dużo jednak teraz zależy też od Ciebie, by efekt utrzymał się jak najdłużej, a włosy mimo zabiegu trwałej ondulacji były mocne i zdrowe. W profesjonalnej hurtowni fryzjerskiej znajdziesz zarówno szampony i odżywki do loków i włosów kręconych. Ważne jest, by kosmetyki, które stosujesz, zawierały proteiny i polimery, które idealnie wyrównają wszelkie niedobory witamin i minerałów w Twoich włosach. Sięgaj też po maski, które nawilżą odpowiednio włosy, dzięki czemu loki będą bardziej miękkie i sprężyste.
Loki nie lubią też szczotki i wysokiej temperatury. Dlatego zaopatrz się w grzebień drewniany, myj włosy w letniej wodzie i raczej na dłuższy czas odstaw suszarkę.
Zobacz też: jak stworzyć fale i loki?