Co zrobić, gdy skóra głowa swędzi, co staje się dla nas mocno uciążliwe? Przede wszystkim, trzeba zacząć od rozpoznania przyczyny, a następnie podjąć odpowiednie kroki. A przyczyny swędzenia głowy mogą być różne. Może być to źle dobrany kosmetyk, łupież, czy też dermatologiczne problemy i alergie, a nawet szybkie przetłuszczanie się głowy. Na większość z tych przyczyn rozwiązaniem może być odpowiednio dobrany szampon do włosów o dokładnie opracowanym składzie z myślą właśnie o potrzebach danego rodzaju skóry głowy. Może być to szampon przeciwłupieżowy, regulujący wydzielanie sebum, czy też łagodzący objawy podrażnionej skóry. Po jaki kosmetyk do swędzącej skóry głowy sięgnąć? Sprawdźmy.
Jeśli skóra głowy swędzi, winny może być łupież, który wywoływany jest przez drożdżaki, także te z typu malassiezia. Łupież objawia się tym, że łuszczący się na głowie naskórek w drobnych płatkach osadza się na włosach, a nawet opada na ramiona i ubranie. Białe drobinki wyglądają nieestetycznie i są często powodem skrępowania. Jednak jeszcze cięższą przypadłością jest tłusty łupież. Tu do naskórka dołącza łój, który zlepia go w łuskę przyklejającą się do głowy. Jest jeszcze łupież pstry. Występuje on rzadziej, a rozpoznasz go przez plamy na skórze głowy. Bez względu na rodzaj, łupieżowi towarzyszy właśnie swędzenie skóry głowy, a jej dotykanie czy drapanie jeszcze pogarsza problem łupieżu i potęguje swędzenie. Radą na to jest sięgnięcie po wysokiej jakości szampon przeciwłupieżowy. Profesjonalne szampony tego typu mają specjalne składy, opierające się na substancjach zwalczających grzyby (pirytonian cynku, siarczek selenu), a także działających keratolitycznie (kwas salicylowy). Ważne są także składniki, które koją naskórek i łagodzą podrażnienia oraz przeciwdziałają swędzeniu. Jeśli więc głowa swędzi przez łupież, wybierz dobry szampon przeciwłupieżowy i zacznij go regularnie używać, a szybko pozbędziesz się problemu.
Skóra głowy swędzi, a Ty nie wiesz dlaczego? Winne mogą być używane przez Ciebie kosmetyki do włosów. Wybierając je, często zapominamy o tym, że nie tylko włosy mają swoje określone wymagania. Ważna jest także skóra głowy, której dobra kondycja jest kluczowa dla zachowania mocnych, pięknych włosów. Swędzenie może być znakiem, że pewne składniki szamponu, czy odżywki nie służą naszej skórze. Mogą podrażniać je zbyt silne myjące substancje, siarczany, albo chemiczne dodatki jak zapachy i barwniki. Nie każda skóra je lubi, a niektóre jej rodzaje wręcz nie tolerują. Wówczas lepiej jest sięgnąć po szampon i odżywkę na bazie łagodnych, naturalnych składników. Może być to szampon na swędzenie skóry głowy, czyli ten przeznaczony do skóry wrażliwej, albo inny o delikatnym składzie. Dzięki temu skóra odpocznie, podrażnienia znikną, a razem z nimi uczucie swędzenia. Łagodny szampon dobrze zadba nie tylko o skórę, ale i o włosy, dostarczając im naturalnych substancji odżywczych. Częstym błędem prowadzącym do tego, że skóra głowy swędzi, może być także niedokładne spłukiwanie kosmetyków ze skóry i włosów. Pozostawione resztki mogą działać drażniąco.
Innym powodem, który może wywołać swędzącą skórę głowy są uczulenia i alergie na pewne składniki kosmetyków. Dotyczą one wielu osób, więc łatwo można znaleźć kosmetyki bez tej, czy owej substancji. Wystarczy sprawdzić skład kosmetyku i wiedzieć czego unikać mając skłonności do alergii. Jakie czynniki uczulają najczęściej?
Jeśli i Ciebie dotyczy alergia na niektóre składniki kosmetyków, zawsze uważnie je wybieraj i unikaj alergenów. Na pewno bez trudu znajdziesz łagodnie działające kosmetyki o składach naturalnych i pozbawionych szkodliwych składników.
Skóra głowy swędzi również wtedy, gdy jest zwyczajnie przetłuszczona. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem. To problem z sebum, czyli w pełni naturalną substancją, potrzebną skórze i włosom do ochrony i nawilżenia. Gdy jednak sebum produkowane jest w nadmiernych ilości, włosy stają się oklapnięte i obciążone, sklejone w brzydkie strąki z widoczną tłustą warstwą. Dlaczego sebum jest za dużo? Mogą to wywoływać hormony, geny, ale również i zła pielęgnacja skóry głowy. Zła, czyli jaka? Często wydaje nam się, że przetłuszczone włosy trzeba jak najczęściej i jak najmocniej oczyszczać. Sięgamy wtedy po mocne, silnie działające szampony wymywające sebum do czysta i to jest błąd. Skóra reaguje na taki "atak" bardzo szybko z całych sił nadrabiając braki i produkując jeszcze więcej substancji, która jest jej potrzebna. Problem więc jeszcze bardziej się nasila. Aby tak się nie stało, wybierz taki szampon do przetłuszczających się włosów, który zadziała balansująco, czyli zadba o równowagę w wytwarzaniu sebum – tak, aby było go w sam raz. Profesjonalny szampon balansujący Ci w tym pomoże, a wraz z unormowaniem pracy gruczołów, zniknie i swędzenie skóry głowy.
Jeśli żaden z wymienionych powodów nie dotyczy Cię, a skóra głowy swędzi uporczywie, możliwe, że winna jest jakaś choroba. Często jest to grzybica skóry głowy, którą poznasz po swędzeniu miejscowym, nie na całej powierzchni skalpu, czyli skóry głowy. Z kolei zapalenie mieszków włosowych daje objawy w postaci drobnych krost, a nawet i utraty włosów. Występującym schorzeniem jest także łojotokowe zapalenie skóry, które jest zaostrzoną postacią zaburzenia wydzielania sebum, przy czym skóra mocno swędzi i piecze, jest zarumieniona, mogą też wypadać włosy. Jakie jeszcze schorzenia wywołują swędzenie skóry głowy? To np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy dolegliwości natury dermatologicznej. Także inne choroby mogą prowadzić do uczucia swędzenia. To np. zakaźna ospa i półpasiec, nerwice, anemia, znaczna utrata masy ciała, zmiany hormonalne, tarczycowe. Jeśli może to dotyczyć i Ciebie, nie czekaj i udaj się po poradę do lekarza, który oceni przyczynę i sposób leczenia. Nie zwlekaj zbyt długo, bo swędzenie może doprowadzić nawet do utraty włosów. Jeśli jest na tyle silne, że przeszkadza Ci spać, to znak, że najwyższy czas na wizytę u specjalisty.
Pamiętaj, że w pielęgnacji skóry głowy wrażliwej i skłonnej do problemów – mniej, znaczy więcej. Ogranicz więc stosowanie kosmetyków do niezbędnego minimum i nie męcz skóry zbyt dużą ich ilością. Zawsze stawiaj na dobre składy, które nie będą podrażniać i wywoływać swędzenia. Ogranicz też użycie wysokiej temperatury w postaci suszarki (stosuj chłodny nawiew), czy urządzeń do stylizacji. W razie potrzeby, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Zobacz też: sposób na siwienie włosów.