W naszym mózgu znajduje się szyszynka, w której wytwarzany jest hormon zwany melatoniną. Ma on za zadanie regulować zegar biologiczny organizmu, a więc cykle czuwania i snu. Niektóre teorie naukowe zakładają, że melatonina potrafi spowalniać proces starzenia się i że ma pozytywne działanie dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ponadto ma podnosić naszą odporność na stres i choroby. Ten cenny hormon często jest określany jako hormon snu, czy też hormon młodości. Melatonina działa również i na urodę, co wykorzystuje kosmetologia. W skórze człowieka, w mieszkach włosowych oraz w gruczołach potowych znajdują się receptory melatoniny. Właśnie dlatego ten hormon jest częstym składnikiem kosmetyków. Także tych, które mają likwidować problem nadmiernego wypadania włosów i pobudzać je do wzrostu. Jak działa melatonina na wypadanie włosów? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i poznać efekty jej działania.
Jak działa melatonina na włosy?
Zdaniem specjalistów od kosmetologii, stosowana miejscowo na skórze głowy melatonina oddziałuje w znaczny sposób na fazę anagenową, która jest kluczową fazą wzrostu włosów. W czasie anagenu, dochodzi do intensywnego podziału komórek w mieszkach włosowych, aby nowe włosy mogły rosnąć. Wcierka z melatoniną przedłuża ten etap.
Kto powinien więc stosować melatoninę na włosy? Na pewno osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem androgenowym, czy łysieniem innego rodzaju, także utratą włosów na skutek stresu. Efekty działania melatoniny będą najlepsze, jeśli będzie ona stosowana bezpośrednio na skórę, pod postacią kosmetyków zawierających ten składnik.
Melatonina na wypadanie włosów może być również przyjmowana w postaci suplementów diety. Na pewno słyszałaś o tabletkach z melatoniną stosowanych jako remedium na problemy ze snem, albo rozregulowaniem rytmu snu i czuwania, na przykład przez zmianę stref czasowych, albo pracę zmianową. Suplementacja melatoniny pomaga też przy kłopotach ze wzrokiem, nadmiernym stresie oksydacyjnym, czy problemach z koncentracją. Melatonina przyjmowana doustnie daje efekty także dla skóry i włosów. Zanim jednak zdecydujesz się na taką kurację, skonsultuj to z lekarzem, a w razie stwierdzenia niedoboru melatoniny, przyjrzyj się swojej diecie. Melatonina jest w naturalny sposób wytwarzana przez organizm, a proces ten wspomagają aminokwasy, które znajdują się między innymi w jajkach, drożdżach, strączkowych roślinach, burakach, brokułach, mące razowej, selerze, ananasach, śliwkach, awokado, daktylach, orzechach, nasionach marchwi, spirulinie i gorzkiej czekoladzie.
Jeśli dotyczy Cię problem wczesnej fazy łysienia androgenowego, albo nadmiernego wypadania włosów wywołanego na przykład menopauzą, albo chorobami jak łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki z melatoniną aplikowane na skórę głowy doskonale się sprawdzą. Przy nadmiernej utracie włosów dobre efekty dadzą także profesjonalne kosmetyki trychologiczne w formie kuracji w ampułkach, czy też serum do skóry głowy. Takie specyfiki potrafią przynosić zaskakująco pozytywne efekty w niedługim czasie. Najlepiej stosować je cyklicznie co kilkanaście tygodni.
Rewelacyjnie na wypadanie włosów działają także wcierki do skóry głowy, czyli preparaty, które wciera się w skalp. Dzięki ich składnikom, cebulki i mieszki włosowe zostają pobudzone i zaczynają wydajniej pracować. Wypadanie włosów zostaje mocno ograniczone, szybko pojawiają się też tzw. baby hair, czyli nowe włosy. Dlatego wcierki stosowane są także przez osoby, które borykają się z brakiem objętości włosów. Kuracja wcierką pomoże w osiągnięciu gęstej fryzury. Najlepsze efekty da wtedy, kiedy będzie używana razem z wysokiej jakości kosmetykami na wypadanie włosów, a więc szamponem na porost włosów, działającą wzmacniająco odżywką do włosów, maską, dobrym serum. Kompleksowe podejście do pielęgnacji sprawi, że włosy przestaną wypadać nadmiernie, a fryzura będzie widocznie zagęszczona, bo włosów będzie dużo więcej.
Zobacz również: skrzyp na włosy - jak działa.