Chciałabyś łagodnie i subtelnie rozjaśnić swoje włosy? Nie chcesz stosować mocnych, inwazyjnych zabiegów jak typowe rozjaśnianie lub dekoloryzacja? Jeśli chcesz uzyskać nieco jaśniejszy kolor, niż obecny, świetnym rozwiązaniem jest kąpiel rozjaśniająca włosy. To zabieg, który możesz łatwo wykonać w domu, a jego efekty są delikatne, ale widoczne. Jak mocno można rozjaśnić włosy kąpielą? Nawet o 2 czy 3 tony, bez względu na to czy masz włosy w naturalnym odcieniu, czy może farbowane. Jakie są efekty kąpieli rozjaśniającej, jak ją przygotować i przeprowadzić, jak wymieszać składniki i jakie proporcje zachować? Dziś odpowiemy na te pytania.
Kąpiel rozjaśniająca różni się od zwykłego, standardowego rozjaśniania mocą swojego działania. Jest ona mniej inwazyjna dla włosa, daje też łagodniejszy efekt. Różnica polega też na sposobie wykonania zabiegu. Kąpiel przypomina zwyczajne mycie włosów, ale o tym za chwilę. Zacznijmy od tego dla kogo jest polecana kąpiel rozjaśniająca.
Zdecydowałaś już, że kąpiel rozjaśniająca jest czymś dla Ciebie? Doskonale. Jednak zanim podejmiesz decyzję o jej wykonaniu, najpierw oceń stan swoich włosów.
Przygotuj preparaty, które są niezbędne do wykonania mieszanki rozjaśniającej. Są to:
Proporcje oksydantu i rozjaśniacza są bardzo ważne. Znajdziesz je w sposobie użycia rozjaśniacza w proszku. Wymieszaj je dobrze, a dopiero potem dodaj szampon, odżywkę i ewentualnie trochę wody, jeśli mieszanka jest za gęsta. Konsystencja powinna być kremowa, aby mikstura nie spływała z włosów i dała się łatwo rozprowadzić na całości. Włosy nie mogą też być mokre, by nie rozwodnić mieszanki. Wystarczy ich zwilżenie. Pamiętaj też, by nie myć włosów dzień lub nawet kilka dni przed zabiegiem.
1. Zwilż suche włosy, załóż rękawiczki i za pomocą pędzelka lub palców zaaplikuj mieszankę na włosy, które chcesz rozjaśnić. Mogą być to całe włosy, pasemka lub końcówki. Zawsze zaczynaj od dołu i zmierzaj ku górze. Jeśli natomiast odrost jest jaśniejszy, niż reszta, nie nakładaj na niego mikstury. Masuj mieszankę dłońmi na włosach aż do spienienia.
2. Obserwuj jak reagują włosy i licz czas aplikacji. W lusterku patrz jak zmienia się kolor, co kilka chwil możesz delikatnie rozmasować mieszankę. Jak długo kąpiel rozjaśniająca ma pozostać na włosach? Zależy to od tak zwanej podatności włosa oraz od spodziewanego efektu tego zabiegu. Po około 5 minutach uzyskamy bardzo subtelne refleksy, a po 30 widoczne rozjaśnienie. Pamiętaj – lepiej dla włosów jeśli oksydant będzie niższy w stężeniu, a wydłużysz czas aplikacji.
3. Zmyj kąpiel rozjaśniającą z włosów szamponem. Zastosuj odżywkę zakwaszającą, której zadaniem jest wyrównanie pH włosów, podniesione przez oksydant. Odżywka dodatkowo wygładzi włosy i doda im połysku.
Jedno jest pewne – po kąpieli rozjaśniającej uzyskasz efekt w postaci ciepłego odcienia. Rozjaśnianie włosów to niszczenie pigmentów włosa. Na jego skutek kolor zmienia się fazami przechodząc przez brąz, czerwień, pomarańcz i żółty. Gdzie zatrzyma się Twój kolor po kąpieli rozjaśniającej? To zależy od pierwotnego koloru, stężenia oksydantu, czasu działania mieszanki, a także i od tego jak łatwo włos daje się rozjaśnić. Efekty mogą więc być rozmaite. Jednak nie martw się, bo kąpiel możesz powtórzyć po minimum tygodniu, a niechciany odcień możesz skorygować. Pomoże Ci w tym fioletowy szampon, czy maska lub też łagodny dla włosów toner, czyli farba do włosów półtrwała. Do wyboru masz wiele kolorów i odcieni, zarówno ciepłych, neutralnych, jak i chłodnych, które świetnie neutralizują ciepłe tony po rozjaśniania. Co ważne, efekt tonowania jest zmywalny.
Co jeśli nie chcesz stosować farby, nawet tak delikatnej jak toner? Możesz stonować ciepłe tony samymi kosmetykami. Po rozjaśnianiu włosy są żółte? Zastosuj fioletowy szampon, który ochłodzi kolor i wyeliminuje ciepłe żółte odcienie. Jeśli zaś chcesz osiągnąć chłodny odcień brązu, sięgnij po szampon albo odżywkę z pigmentami niebieskimi. Stosuje się takie szampony tak jak każdy inny szampon, choć zaleca się ubranie rękawiczek.
Twój kolor jest ciemny, a nawet czarny? Chcesz go rozjaśnić i zastanawiasz się nad kąpielą rozjaśniającą? To dobry pomysł, ale cudów się nie spodziewaj. Nie staniesz się po niej blondynką. Jednak stopniowo możesz osiągać coraz to jaśniejsze włosy, aż w końcu dojdziesz do poziomu, który Cię interesuje. Kąpiel wykonuj co około dwa tygodnie, by wyjść z czarnych włosów. Jednak pamiętaj, że będą one zmieniać kolor powoli i przechodzić przez różne ciepłe odcienie jak rudości i czerwienie. Jeśli nie są to Twoje kolory, możesz użyć tonera do włosów dla brunetek. Wybierając odcień chłodny, zneutralizujesz niechciane tony. Tonowanie wykonuje się podobnie jak farbowanie zwykłą farbą.
Czy kąpiel rozjaśniająca rozjaśni czarne włosy do jasnego brązu? Tak, ale nie od razu. Po koło 5 kąpielach wykonanych w 2-tygodniowych odstępach, możesz to osiągnąć. Bardzo ważne jest, by w czasie całego procesu wzmacniać włosy i regenerować je, aby nie dopuścić do ich zniszczenia. Nie możesz mieć pewności, że kąpiel w ogóle nie odbije się na kondycji włosów. Jest to łagodne, ale jednak rozjaśnianie, a to zawsze obciąża włosy w pewnym stopniu. Dlatego ważne jest trzymanie się zasad i proporcji, a także profesjonalna pielęgnacja włosów na co dzień. Stosuj więc dobre kosmetyki do włosów.