Miałaś świetny pomysł, by przed urodzinowym party zafarbować włosy na zielono, ale nie wzięłaś pod uwagę, że toner utrzymuje się nawet do kilkunastu myć? Potrzebujesz szybkiego sposobu na pozbycie się tej intensywnie zielonej toni, zanim znów pokażesz się w biurze albo w szkole? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów. Sprawdź, który będzie najlepszy dla Ciebie!
Zanim odetchniesz z ulgą, że właśnie znalazłaś parę udanych sposobów na pozbycie się kolorowego problemu z głowy, to przekonaj się, czy w Twoim przypadku będzie to w ogóle możliwe. Ściąganie koloru z włosów nie zawsze jest prostym zabiegiem, zwłaszcza jeśli do koloryzacji użyłaś farby permanentnej. W takiej sytuacji rozwiązania masz trzy – czekać aż włosy odrosną, przeprowadzić profesjonalny zabieg dekoloryzacji (o tym przeczytasz na naszym blogu), albo zadziałać tonerem, by rozjaśnić lub ewentualnie przyciemnić niechciany lub źle wyglądający kolor. Tu nie pomogą żadne receptury z dzienniczka babci ani złote rady, znalezione w internecie. Na farbę permanentną nie zadziała ani soda, ani ocet jabłkowy. Możesz zdecydować się na ponowny zabieg koloryzacji, ale pamiętaj, że to może mocno przesuszyć Twoje włosy. Dlatego jeśli już, to sięgnij po profesjonalne farby do włosów, które posiadają w swoim składzie dużo składników odżywczych, a najlepiej między jednym a drugim zabiegiem koloryzacji, odczekaj przynajmniej dwa tygodnie. W tym czasie włosy wzmocnij kuracją odżywczą.
Jeśli natomiast do farbowania użyłaś tonera, pianki czy maski koloryzującej, to za pomocą domowych sposobów, szybko możesz wrócić do naturalnej barwy kosmyków. Farby półtrwałe nie wnikają głęboko do struktury włosa, a jedynie oblepiają włos od zewnątrz, dlatego przy użyciu odpowiednich środków masz szansę na szybkie zniwelowanie skutków koloryzacji.
Jak wiadomo farby półtrwałe nie są szczególnie odporne na działanie szamponu. Zmywają się regularnie, ale powoli przy każdym nałożeniu piany. Ty jednak potrzebujesz wręcz błyskawicznych efektów, dlatego musisz się zaopatrzyć w szampon silnie oczyszczający, albo przeciwłupieżowy. Zmocz włosy gorącą wodą, by jak najmocniej rozchylić łuski włosów, pod którymi znajdują się pigmenty niechcianego koloru. Następnie użyj odpowiedniego szamponu. Włosy umyj dwukrotnie, doprowadzając szampon do silnego spienienia. Piana i woda powinny mieć kolor farby. Następnie spłucz dobrze szampon znów gorącą wodą. Po takiej domowej dekoloryzacji koniecznie użyj odżywki zakwaszającej, by skutecznie domknąć łuski włosów. Możesz też wykonać płukankę z octu jabłkowego, a na samym końcu włosy przepłukać letnią wodą. Takie domowe sposoby na zmycie farby nie zawsze jednak przyniosą natychmiastowy rezultat, zwłaszcza przy ciemniejszych kolorach. Możesz więc taki zabieg powtórzyć, albo połączyć go np. z zastosowaniem sody.
Zastanawiasz się, jak zmyć farbę z włosów sodą oczyszczoną? Możesz tutaj wykorzystać jeden z kilku przetestowanych przepisów. Soda silnie wywabia kolor i z pewnością ułatwi Ci przewrócenie naturalnego koloru. Za wszystko odpowiedzialne jest tutaj zasadowe pH, które prowadzi do rozchylenia łusek włosów i przez to wypłukiwania się pigmentu. Możesz dodać więc jedną łyżkę sody do szamponu, którym umyjesz włosy. Innym sposobem jest wykonanie pasty z łyżki sody i odrobiny wody, octu jabłkowego albo soku z cytryny. Tak przyrządzoną papkę nałóż na wilgotne włosy i odczekaj 20 - 30 minut. Następnie włosy umyj oczyszczającym szamponem pod strumieniem gorącej wody. Takie ściąganie farby z włosów z domowych sposobów jest chyba najskuteczniejsze, ale nie pozbawione skutków ubocznych. Soda bowiem wywabi kolor ale sprawi też, że włosy później będą szorstkie i matowe. Dlatego znów sięgnij po produkty zakwaszające - odżywki albo maski. Soda jest idealnym rozwiązaniem, ale do jednorazowego użytku, ponieważ może mocno przesuszać włosy. Jeśli więc postawiłaś na sodę, to po takim zabiegu obowiązkowo wręcz sięgnij po kosmetyki naprawcze, najlepiej odżywki i maski głęboko nawilżające.
Jeśli Twoje włosy są mocno zniszczone, to do dekoloryzacji nie używaj sody, która dodatkowo pozbawi je zdrowego wyglądu i optymalnego nawilżenia. Zatem jak zmyć kolor z włosów, by było skutecznie, ale i bezpiecznie? Możesz użyć do tego np. oleju kokosowego. Zmieszaj olej z ciepłą wodą, albo podgrzej go do pokojowej temperatury, by był odpowiednio ciepły, następnie rozprowadź go na umytych i wilgotnych włosach. Olej pod ręcznikiem czy czepkiem zostaw na włosach na około kilka godzin. Następnie umyj włosy szamponem oczyszczającym i nałóż bogatą w proteiny odżywkę. Olej kokosowy nie tylko pomoże Ci usunąć kolor, ale też kompleksowo nawilży włosy.
Czasem dobrym rozwiązaniem na pozbycie się koloru nie jest jego wywabienie, ale łagodne rozjaśnienie. Taka metoda sprawdzi się zwłaszcza u blondynek i jasnych szatynek. Przeczytaj więc jak zmyć farbę z włosów i wrócić do naturalnego koloru blond za pomocą miodu albo wody utlenionej. Miód świetnie rozjaśnia włosy, a przy okazji działa antyseptycznie i zmiękczająco na kosmyki. Musisz być jednak nieco cierpliwa, ponieważ miód nie zadziała od razu po pierwszym użyciu. Konieczne będzie przeprowadzenie przynajmniej kilku takich zabiegów. Jeśli szukasz szybszych metod, to do miodu dodaj wody utlenionej. Taką mieszankę rozprowadź na włosy i zostaw na kilka godzin. Zabieg zakończ jak pozostałe – szamponem i odżywką zakwaszającą.
Witamina C silnie działa na przebarwienia skóry. Pomoże Ci więc zarówno, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak zmyć farbę do włosów ze skóry, jak i również okaże się zbawienna na same włosy. Wystarczą zwykłe tabletki albo takie musujące. Rozkrusz je, połącz z wodą i dodaj do szamponu oczyszczającego. Papkę możesz rozprowadzić też na skórze, by usunąć zabrudzenia z farby. Jeśli witaminę C dodasz do szamponu, to uzyskasz miarodajne, ale powolne efekty. Dla szybszego działania, wykonaj papkę z witaminy C i wody i nałóż ją na mokre włosy, po czym zostaw na godzinę. Podobne rezultaty uzyskasz z płukanką z octu jabłkowego. Stosuj ją raz na kilka dni, by delikatnie i stopniowo rozjaśniać włosy.
W sieci możesz znaleźć również inne sposoby, np. z płynem do mycia naczyń czy proszkiem do prania. Te metody jednak znacznie osłabią Twoje włosy i mogą sprawić, że przez długi czas będą słabe, puszące się i matowe. Pamiętaj też, że im lepszej jakości tonery czy maski koloryzującej użyjesz, tym lepsze efekty uzyskasz. Dlatego wybieraj sprawdzone marki i produkty o łagodnym składzie dla Twoich włosów.
Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie zadziałał na Twoje kosmyki, to w dobrze zaopatrzonej hurtowni fryzjerskiej znajdziesz też kosmetyki do dekoloryzacji włosów. Odznaczają się mocniejszym działaniem, ale uważaj bo mogą też nadmiernie wyniszczać kosmyki.
Na to pytanie nie będziesz nerwowo szukać rozwiązań, jeśli przy zabiegu koloryzacji posmarujesz twarz tłustym kremem. Zabezpieczy on skórę, przed powstawaniem uporczywych plam po farbowaniu. Jeśli jednak mimo wszystko już takie powstaną, to i tutaj znajdziesz na to kilka sprawdzonych przepisów. Oprócz witaminy C, pomoże m.in. płyn do demakijażu, oliwa z oliwek czy zwykłe mydło.
Sprawdź też: laminacja włosów.