Zastanawiałaś się kiedyś, czy Twoje włosy są wysoko, średnio a może nisko porowate? Może nawet zrobiłaś test i przekonałaś się, że efekt przesuszenia i szorstkości, zawdzięczasz właśnie zbyt mocno rozchylonym łuskom włosów, czyli wysokiej porowatości? Znasz więc przyczynę kiepskiego stanu Twojej fryzury, a teraz szukasz kompleksowych rozwiązań, by cieszyć się gładkimi, lśniącymi pasmami każdego dnia? Sprawdź, co służy włosom wysokoporowatym i jak je właściwie pielęgnować.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych nie musi być jakoś specjalnie skomplikowana, ale jeśli każdego dnia będziesz katować zabiegami i kosmetykami, których Twoje włosy nie lubią, to niestety nie masz co liczyć na pełną blasku i zdrowia fryzurę. Musisz bowiem pamiętać, że wysoka porowatość to nie tylko spuścizna od matki natury. Tak najczęściej jest w przypadku włosów kręconych. Jeśli jednak źle pielęgnujesz włosy, często je farbujesz, czy stylizujesz, to również możesz się przyczynić do tego, że łuski włosów będą mocniej rozchylać. Chcesz wiedzieć, czy Twoje włosy są wysokoporowate? Zrób krótki test albo zapytaj o to swojego fryzjera. Dlaczego warto wiedzieć coś więcej o poziomie porowatości? Ponieważ włosy o wysokiej porowatości szybko tracą właściwy poziom nawilżenia i wypełniają się od środka dużą dawką zanieczyszczeń i szkodliwych toksyn. To osłabia mocno kosmyki i sprawia, że są szorstkie, napuszone i pozbawione blasku. Takie włosy też długo schną po myciu, a na deszczu zaczynają się odwijać i lekko falować. Rozchylone łuski chłoną bowiem wilgoć jak gąbka i nawet jeśli je wystylizujesz to i tak przy dużej wilgotności powietrza będą się odwijać i nieładnie układać.
Nawet jeśli test wykazał wysoką porowatość Twoich kosmyków, to nie znaczy, że jesteś od razu na przegranej pozycji. Choć rzeczywiście pogoda nie zawsze będzie Ci sprzyjać, a i podczas stylizacji trzeba uważać na kilka kwestii, to mimo wszystko, nawet takie niesforne kosmyki, możesz ujarzmić i nadać im pięknego, zdrowego wyglądu. Podpowiemy Ci teraz, jak dbać o włosy wysokoporowate.
Najpierw sprawdź, czego nie lubią Twoje włosy, a więc:
Przede wszystkim nastaw się na nieco dłuższą rekonwalescencję. Nawet jeśli wybierzesz dobre kosmetyki do włosów i zastosujesz kilka cennych wskazówek, to nie przywrócisz włosom zdrowia, po jednym zabiegu. Następnie serwuj im, to co lubią. Kompletnie zrezygnuj z gorącej wody podczas mycia. Takie włosy lepiej się poczują po zimnym, orzeźwiającym prysznicu. Susz je naturalnie, by nie rozchylać łusek gorącym podmuchem powietrza. Jeśli musisz je szybciej wysuszyć, to używaj suszarki z silnym, ale chłodnym nawiewem. Twoje włosy potrzebują intensywnego nawilżenia i kosmetyków bogatych w emolienty i proteiny. Koniecznie zaopatrz się również w odżywkę i stosuj ją po każdym myciu. Przyda się też maska do włosów, która dostarczy włosom niezbędnych składników raz na tydzień. Twoim sprzymierzeńcem będzie też olejek do włosów wysokoporowatych. Olejowanie jest kapitalnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli włosy się puszą i są mocno przesuszone. W dobrej hurtowni zakupisz też olejki przeznaczone do włosów wysokoporowatych, ale kręconych.
Wybierając odpowiednie kosmetyki do włosów porowatych, postaw przede wszystkim na właściwe szampony. Jakie? Idealne będą o takim naturalnym, delikatnym składzie. Zrezygnuj z mocnych detergentów myjących, ponieważ dodatkowo wysuszą Twoje włosy. Idealnym wyborem będzie tutaj szampon do włosów wysokoporowatych. Zyskasz wtedy bowiem gwarancję, że w jego składzie zawarte są ekstrakty nawilżające i optymalnie pielęgnujące Twoje włosy. Sprawdzą się jednak także serie oparte na keratynie albo przeznaczone do włosów suchych i mocno zniszczonych. Ich skład jest również bardzo delikatny, a działanie zbawienne także dla włosów wysokoporowatych. Po każdym myciu wskazana jest odżywka do włosów wysokoporowatych. Nie tylko zabezpieczy włosy przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń czy nadmiaru wilgoci, ale przede wszystkim skutecznie domknie łuski włosa, zapobiegając przesuszeniu i puszeniu się.
Takie włosy wymagają delikatności i właściwego podejścia. Dlatego podczas mycia masuj opuszkami palców skórę głowy, zaczynając od nasady, przesuwając się w stronę karku. Nie szoruj i nie pocieraj włosów, a na koniec spłucz je letnią wodą, by domknąć łuski włosów. Zrezygnuj też z szorstkiego ręcznika, a już pod żadnym pozorem nie wiąż turbanu na głowie. Sprawdzi się tutaj o wiele lepiej ręcznik z mikrofibry albo koszulka z bawełny. Włosy myj w takim czasie, by mogły wyschnąć samodzielnie, bez używania suszarki. Jeśli już musisz przyspieszyć zabieg suszenia, to skorzystaj z chłodnego, ale mocnego nawiewu. Pamiętaj, że włosy wysokoporowate lubią się plątać, a mokre włosy jeszcze bardziej narażone są na uszkodzenia podczas rozczesywania. Dlatego też ważne jest, by nie pocierać włosów, prowadząc do ich kołtunienia i nałożyć odżywkę, by włosy były miękkie i gładkie i łatwe do rozczesania.
Włosy wysokoporowate nie lubą zbyt mocnych detergentów i potrzebują maksymalnego nawilżenia, dlatego wiele właścicielek takich potarganych kosmyków stosuje właśnie metodę OMO, czyli odżywka mycie odżywka. Na początek zastosuj lekką odżywkę bez dodatku olejków i ciężkich maseł, a skomponowaną na bazie ekstraktów roślinnych. Taki produkt świetnie zabezpieczy włosy przed szkodliwym działaniem szamponu. Następnie umyj delikatnie włosy, ale najlepiej, jeśli szampon zaaplikujesz tylko na skórę głowy. Włosy i tak będą odświeżone, natomiast zyskasz gwarancję, że nie przesuszysz ich zbyt mocno. Na koniec znów nałóż odżywkę, możesz wykorzystać tę samą albo o mocniejszym, bardziej skoncentrowanym działaniu. To jednak jest bardzo indywidualna kwestia, dlatego sprawdź, jak na tego typu zabiegi, reagują Twoje włosy.
Włosy wysokoporowate odzyskają zdrowie i blask, jeśli dodatkowo wykorzystasz serum czy maskę. Raz w tygodniu zrób więc SPA dla włosów, nakładając maskę i robiąc sobie ciepły kompres. Dobra maska do włosów wysokoporowatych powinna zawierać dużo protein, emolientów i humektantów. Twoja maska powinna mieć w składzie np. miód, glicerynę czy aloes, kiełki pszenicy czy owca oraz jedwab albo keratynę. Im więcej składników nawilżających i regenerujących, tym lepiej dla Twoich włosów. Dobrym rozwiązaniem jest też serum do włosów wysokoporowatych. Serum nałóż najlepiej tylko na końcówki, by nie przeciążać i nie przetłuszczać włosów. Warto też regularnie olejować włosy. Tutaj sprzymierzeńcem będzie przede wszystkim olej arganowy, z pestek winogron czy olej słonecznikowy. Możesz korzystać z mieszanek różnych olejów albo stosować tylko jeden np. olej z orzechów makadamia czy olej arganowy.
Pamiętaj, że w drogerii nie musisz szukać tylko produktów stricte przeznaczonych do włosów wysokoporowatych, by nadać im optymalnego blasku, gładkości i pięknego wyglądu. Twoje włosy pokochają też kosmetyki typowo nawilżające i regenerujące. Ważne jest tutaj, by kompleksowo domknąć łuski włosów, dlatego tak samo ważna jest sama technika mycia włosów.