Od wielu pokoleń kobiety znają i wykorzystują działanie naturalnych olejów na skórę oraz włosy. Szczególnie w rejonach o gorącym, wilgotnym klimacie były i są często stosowane jako ochrona skóry i włosów przed gorącem, promieniami słonecznymi i przesuszeniem, a przy okazji naturalna odżywka do włosów. Ostatnio olejowanie włosów przeżywa prawdziwy renesans. Jest znane jako doskonała metoda skutecznej i w pełni naturalnej pielęgnacji włosów. Jednak aby olejowanie włosów przyniosło spodziewany efekt, podstawowym warunkiem jest dobór właściwego oleju, dopasowanego do rodzaju włosów. Ważny jest również sam sposób olejowania włosów. Dziś zajmiemy się tym tematem i podpowiemy między innymi jak nakładać olej na włosy, co ile olejować włosy i czym olejować włosy. Przyjrzymy się też efektom olejowania włosów.
Regularne olejowanie włosów może dać wspaniałe efekty, oczywiście jeśli stosujemy właściwe oleje. Ten sposób pielęgnacji zbiera wiele pozytywnych opinii i cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli więc Twoim celem są piękne i zdrowe włosy, warto dowiedzieć się więcej na temat olejowania włosów. Warto, ponieważ oleje dają włosom wiele korzyści. To między innymi:
Zanim rozpoczniesz olejowanie włosów, musisz wiedzieć, że powyższe korzyści możesz osiągnąć tylko jeśli zastosujesz się do pewnych zasad. Oto ABC olejowania włosów.
A. Olej do olejowania włosów musi być koniecznie dopasowany do rodzaju Twoich włosów oraz ich potrzeb. Koniecznie sprawdź jaki olej do włosów średnioporowatych, wysokoporowatych i niskoporowatych wybrać. Jeśli nie wiesz jakie naturalne oleje stosować, sięgnij po kosmetyczny olejek w formie serum do włosów. Takie specyfiki to dobrze skomponowane połączenia różnych olejów. Pamiętaj jednak, by wybierać preparat profesjonalny o dobrym, profesjonalnym składzie.
B. Wybierz też najlepszą dla włosów i skóry głowy metodę olejowania. W następnym akapicie podpowiemy Ci jakie są najlepsze.
C. Olejowanie włosów i skóry głowy wykonuj systematycznie. Bez regularności, nie będzie wspaniałych efektów.
Zaczynając przygodę z olejowaniem włosów, wybierz metodę, która najlepiej sprawdzi się na Twoich włosach i skórze. Wypróbuj wszystkie i zobacz jak zareagują na nie włosy.
Olejek do olejowania włosów
Jednym ze sposobem olejowania włosów jest wykorzystanie kosmetycznego olejku do włosów. To wygodna metoda, bo nie musisz zastanawiać się jaki olej wybrać. Masz pod ręką ich dobrze zbilansowane połączenie, wystarczy stosować je systematycznie. Zaletą tej metody jest brak ryzyka obciążenia włosów zbyt ciężkim olejem. Olejek możesz stosować na wilgotne włosy po myciu, lub większą jego ilość aplikować przed myciem głowy.
Spray do olejowania włosów
Jeżeli Twoje włosy łatwo jest obciążyć i przetłuścić, możesz olej lub olejek rozrobić z wodą i przelać do rozpylacza. Do dyspozycji masz również kosmetyki w postaci lekkich olejków do włosów w sprayu, albo odżywek bez spłukiwania z zawartością olejków w składzie. Taka delikatna postać olejowania świetnie odżywia i wzmacnia włosy, bez ich obciążania.
Olej na włosy na noc
Jeśli natomiast Twoje włosy są wysokoporowate, suche i chętnie „wypiją” nawet duże ilości oleju, dobrym pomysłem będzie zastosowanie oleju na włosy na noc. To świetny sposób na walkę z puszeniem i elektryzowaniem się włosów. Przez noc włosy wchłoną olej, zatrzymując cenną wilgoć i składniki odżywcze. Rano umyj włosy zmywając resztki oleju.
Olejowanie włosów na podkład z odżywki
Tak zwane olejowanie na podkład polega na nałożeniu odżywki do włosów pod olej lub na niego. Można też zmieszać olej z odżywką i miksturę nałożyć na włosy. Po upływie pół godziny dokładnie zmyj mieszankę. Zamiast odżywki możesz też wykorzystać dobrą maskę do włosów.
Olejowanie włosów na mokro
Słyszałaś o czymś takim jak rosół do włosów? Tak nazywana jest mieszanka ciepłej wody i oleju. Do miski z rosołkiem wystarczy włożyć włosy na kilka minut, a następnie odcisnąć wodę i założyć na włosy czepek. Dobrze dodatkowo przykryć go ręcznikiem. Po dwóch kwadransach zdejmij ręcznik i czepek, a po dwóch godzinach umyj włosy.
Najprościej i najszybciej jest olejować włosy na sucho. Olej aplikujemy na suche, dokładnie rozczesane, a najlepiej wyszczotkowane pasma. Ważne, aby nie było na nich żadnych kosmetyków typu pianka, czy lakier do włosów. Sama zdecyduj czy olejowanie obejmie skórę głowy, całe włosy, czy może tylko dolne partie. Zanim olejek trafi na włosy, rozetrzyj go w dłoniach, by lekko go rozgrzać – lepiej się wchłonie. Równomiernie rozprowadź go dłońmi po włosach i ewentualnie skórze. Pozostaw go tam na określony czas – może być to kilka kwadransów, kilka godzin, czy nawet cała noc. Następnie bardzo starannie zmyj olej z włosów. Jak zmyć olej z włosów? Najlepiej używając szamponu z mocniejszą siłą rozpuszczania tłuszczu – szamponu oczyszczającego.
A może wolisz olejowanie na mokro? Nie musisz wcale myć włosów, wystarczy je zwilżyć, a następnie nałożyć olejek wcześniej ogrzany w dłoniach. Możesz okryć włosy czepkiem i ręcznikiem. Zostaw je tak na minimum pół godziny, by olej mógł zadziałać na włosy i skórę.
Nakładanie oleju na włosy powinno być dopasowane do rodzaju oraz potrzeb Twoich włosów i skóry głowy. Jeżeli Twoja skóra dobrze reaguje na oleje, możesz włączyć skalp do olejowania i wykonywać przy okazji pobudzający wzrost włosów masaż głowy. Jeśli natomiast boisz się obciążenia nasady włosów, możesz ją pominąć i nakładać olej kilka centymetrów poniżej skóry. Z kolei w przypadku włosów mających skłonność do nadmiernego przetłuszczania i braku objętości, dobrze sprawdzi się nakładanie oleju na włosy poniżej ucha, albo nawet na same końcówki. Jaki sposób będzie najlepszy dla Ciebie? Przekonasz się o tym próbując każdego. Najlepiej zacznij od mniejszych partii włosów i ilości oleju, zwiększając je w razie potrzeby.
Zmycie oleju z włosów musi być dokładne. Żadne jego pozostałości nie mogą zostać na włosach, bo mogą się one nieestetycznie posklejać i postrączkować. Musisz więc w zupełności pozbyć się tłustego oleju. Najpierw trzeba go zemulgować, aby móc go w pełni zmyć. Jak to zrobić? Zacznij od spłukania ciepłą wodą. Następnie zaaplikuj maskę do włosów albo odżywkę niezawierającą silikonów. Odczekaj najlepiej 15 minut do pół godziny, a następnie dwa razy umyj głowę i włosy dobrej jakości szamponem do włosów.
Być może słyszałaś negatywne opinie o olejowaniu włosów. Złe doświadczenia wynikają najczęściej z błędów popełnianych przy olejowaniu włosów. Zobacz jakie to błędy, abyś mogła ich uniknąć i by olejowanie przyniosło tylko pozytywne efekty.
Olejowanie włosów może przynieść im sporo cennych korzyści. Jeśli odpowiednio i regularnie je wykonujesz, możesz liczyć na regeneracje i odbudowę zniszczeń, wzmocnienie włosów, nadanie im zdrowego blasku i gładkości, a także znaczne przyśpieszenie wzrostu. To dzięki zawartości w olejkach cennych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i fitosteroli. Te substancje przedostają się do wnętrza włosa, a także do cebulek. Dzięki temu włosy zyskują siłę i zdrowie, rosną i wyglądają świetnie. Porost włosów przyśpiesza, a Ty każdego dnia widzisz efekty olejowania włosów. Nie oczekuj ich jednak od razu. Jeżeli dopiero zaczynasz włączać do pielęgnacji włosów ich olejowanie, skup się na systematyczności i przestrzegaj wyżej opisanych zaleceń, a rezultaty wkrótce się pojawią. Z początku może być to większy blask włosów, a potem poprawa ich gładkości i sprężystości. W końcu na pewno stwierdzisz, że ogólnie włosy są silniejsze, zdrowsze i piękniejsze. Warto więc dla takiego efektu poświęcić włosom trochę czasu i uwagi. Olejowanie włosów może być przyjemne, zwłaszcza jeśli stosujesz kosmetyczny olejek do włosów. Większość z tych kosmetyków ma w składzie także olejki eteryczne, które nadają im przepiękny zapach. Możesz więc poczuć się jak w SPA, a w czasie olejowania zrelaksować się i odprężyć, np. leżąc w wannie.
Twoje włosy są farbowane albo rozjaśniane? Musisz pamiętać o tym, że niektóre oleje mogą oddziaływać na ich kolor. Na przykład olej rycynowy może przyciemniać blond włosy. Blondynki nie powinny też sięgać po oleje mające mocno żółtą barwę, bo odcień ten może pozostać na włosach. Jeśli więc chcesz zachować swój chłodny blond, lepiej wybierz olejek do włosów blond, który nie zakłóci odcienia, a wręcz przeciwnie – uwydatni go. Zapewni też włosom dobrą pielęgnację. Z kolei oleje kokosowy, palmowy i kakaowy mogą sprawiać, że farba szybciej wypłucze się z włosów. Dlatego do włosów farbowanych przeznaczone są specjalne olejki, które utrwalają i pogłębiają kolor. Pamiętaj też o tym, że olejowanie włosów po farbowaniu przez pierwszy tydzień jest niewskazane.
Olejowanie włosów to ważny krok w pielęgnacji. Daj sobie czas, aby się z nim polubić, a efekty na pewno Cię pozytywnie zaskoczą.