Zastanawiasz się jak odbudować zniszczone włosy i sprawić, że odzyskają zdrowie i piękno? Mamy dla Ciebie 10 porad, które pomogą zregenerować nawet mocno zniszczone włosy. Poznaj je i zacznij działać. Wystarczy trochę czasu i opieki, jaką otoczysz swoje włosy, aby odwdzięczyły się zjawiskowym wyglądem oraz mocą i zdrowiem. Jak naprawić zniszczone włosy? Podpowiadamy.
Zanim przejdziemy do 10 porad na skuteczną i szybką regenerację włosów, zajmijmy się kwestią tego jak wyglądają zniszczone włosy i co powinno Cię zaniepokoić. Jest to na pewno suchość i wysoka porowatość włosów, szorstkość w dotyku, widoczne uszkodzenia włosa i rozdwojone końcówki, łamliwość i zwiększone wypadanie, puszenie się i plątanie, a także charakterystyczny brak połysku. Jeśli zauważasz te symptomy u siebie, nie czekaj, aż się nasilą i zacznij działać, by jak najszybciej zregenerować włosy. Pomogą Ci w tym wysokiej jakości profesjonalne kosmetyki do włosów i zaawansowane kuracje, ale nie tylko. Liczą się także czynności, które wykonujesz na co dzień jak czesanie, czy stylizacja. Poniższych 10 porad pomogą Ci uporządkować wiedzę i wcielić ją w czyn.
Jeśli włosy są zniszczone, to trzeba bez dwóch zdań. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że to właśnie końcówki włosów niszczą się najbardziej, między innymi przez stylizowanie, suszenie, czy chemiczne zabiegi fryzjerskie, ale też mechaniczne uszkodzenia każdego dnia. Jak wyglądają rozdwojone końcówki, pewnie nie trzeba nikomu tłumaczyć. Przypominają literkę Y, a czasem ma ona nawet więcej, niż dwa ramiona. Tak zakończony włos jest suchy i kruchy, bo przez rozgałęzienie łatwo traci wilgoć. Dlatego właśnie zniszczone końce trzeba podcinać. Chociażby nieznacznie, kilka centymetrów, jeśli nie chcesz rezygnować z długości. W ten sposób zatrzymasz proces utraty cennej wilgoci. Pozbywając się zniszczonych końcówek zrobisz pierwszy, bardzo ważny krok do regeneracji włosów. Włosy warto podcinać regularnie, co dobrze działa na ich kondycję.
Jaki jest powód tego, że włosy są zniszczone? Często winne są zabiegi jak rozjaśnianie, farbowanie, a także prostowanie, czy kręcenie. Jeśli i tak jest w Twoim przypadku, na jakiś czas spróbuj odstawić to, co włosom szkodzi. Poczekaj, aż odzyskają formę, daj im zwyczajnie odpocząć i nabrać sił, jak robisz to ze swym organizmem podczas choroby. W czasie odstawienia obciążających zabiegów, skup się na kolejnych etapach odbudowy i regeneracji. Zobaczysz, że cierpliwość się opłaci. A w razie okazji i konieczności zrobienia włosów na bóstwo i wystylizowania ich na gorąco, koniecznie użyj sprzętu wysokiej jakości ze specjalnymi funkcjami chroniącymi włos, np. jonizacją i podczerwienią, czy też nawilżającą parą wodną. Ważna jest także technologia płytek grzewczych. Również susząc włosy suszarką uważaj na temperaturę. Ustawiaj ją na niższe stopnie, by nie obciążać włosów gorącem. Bez względu na to po jakie urządzenie emitujące wysoką temperaturę sięgasz, koniecznie zabezpiecz wcześniej włosy sprayem termoochronnym.
Jak odbudować zniszczone włosy i uchronić je przed koniecznością ścięcia? Włosom zniszczonym potrzebna i wręcz niezbędna jest pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami o zaawansowanych recepturach. Podstawowymi są oczywiście dobry szampon i odżywka do włosów zniszczonych o profesjonalnym składzie, które powinny stanowić nierozłączną parę. Odżywka po każdym myciu to nie wszystko, bo przynajmniej co drugie mycie powinna na scenę wchodzić maska do włosów o działaniu regenerującym, która opracowana jest tak, aby przenikać do głębokich warstw włosów i tam działać na nie od środka. W ten sposób struktura z każdą aplikacją będzie coraz to mocniejsza.
Wybór kosmetyków nie powinien być przypadkowy. Sięgając po profesjonalne kosmetyki do włosów, możesz być pewna starannie dopracowywanych, zaawansowanych technologii i receptur. Składniki aktywnie uzupełniają ubytki powstałe w wewnętrznej strukturze włosa oraz odżywiają go, umacniają i zwiększają sprężystość, przez co jest odporniejszy na uszkodzenia. Także powierzchnia włosów wyraźnie się zmienia, staje się gładsza i błyszcząca. Kolejne kroki jeszcze bardziej przybliżą Cię do celu jakim są odbudowane włosy.
Jak już wspomnieliśmy w punkcie pierwszym, końcówki są newralgicznym elementem włosa. Łatwo uchodzi przez nie wilgoć, a ta jest niezbędna do skutecznej odbudowy. Właśnie dlatego zabezpieczanie końcówek jest tak ważne dla ogólnej kondycji włosów. Czym zabezpieczać końcówki? Świetnie sprawdzą się tu olejki do włosów lub silikonowe serum na końcówki. Tego rodzaju kosmetyki tworzą niewidzialną barierą chroniącą przed złamaniami, a jednocześnie świetnie odżywiają i dostarczają witamin.
Olejowanie włosów to kolejny sposób na to, by zregenerować je i odzyskać witalność włosów oraz skóry głowy. Włosy zniszczone kochają oleje, pod warunkiem, że stosujesz właściwe pod kątem rodzaju włosów (pisaliśmy już o tym na blogu). Zadaniem oleju jest głębokie odżywienie włosów, co przydaje się zwłaszcza, gdy są one zniszczone. Szczegółowo o olejowaniu pisaliśmy we wpisie: jaki olej do włosów średnioporowatych, wysokoporowatych i niskoporowatych.
Włosy zniszczone są bardzo podatne na kolejne zniszczenia i trzeba obchodzić się z nimi niezwykle łagodnie. Dotyczy to między innymi czesania, które może nie być łatwym zadaniem. O wiele prostsze będzie, gdy użyjemy szczotki z naturalnym włosiem dzika lub specjalnego grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Grzebień taki lubią zwłaszcza loki. Rozczesywanie włosów rozpoczynaj od końcówek i kieruj się ku górze. Nie szarp i nie ciągnij włosów, szczególnie gdy są mokre.
Ciasne sploty i upięcia to nie jest dobry pomysł na uczesanie włosów zniszczonych. Takie uczesania osłabią je dodatkowo i spotęgują zniszczenia. Daj więc sobie z nimi spokój, a dla dobra włosów, w miarę możliwości daj im luz i pozostaw rozpuszczone lub spinaj w luźne warkocze, koki, czy kucyki. Także na noc warto włosy luźno spinać.
Masz wrażenie, że Twoim mocno zniszczonym włosom nic już nie pomoże? Zobacz jak wiele potrafią profesjonalne nowoczesne zabiegi regenerujące zniszczone włosy, nawet te skrajnie zniszczone. Jednym z takich zabiegów jest słynny Olaplex – specyfik zza oceanu, który ma umiejętność odbudowy zerwanych wiązań w środku włosów. Nic dziwnego, że jego opracowanie było tak rewolucyjne dla fryzjerstwa. Po zabiegu Olaplexem, zniszczone włosy regenerują się i znów wyglądają zdrowo i pięknie. Olaplex wie jak odbudować zniszczone włosy, a cała seria kosmetyków pozwala pogłębić i utrwalić ten efekt na długo.
Szukasz naturalnych sposobów na odbudowę włosów zniszczonych? Świetną metodą regeneracji, a przy okazji i wygładzenia włosów jest zabieg proteinowy. To organiczna metoda wykorzystująca działanie protein zbóż, a w tym przypadku cennej komosy ryżowej. Taki zabieg ma za zadanie odbudować zniszczone włosy, a jednocześnie działa też mocno wygładzająco i prostująco. Świetnie radzi sobie też z puszeniem się włosów i elektryzowaniem. To niezwykle prosty i szybki sposób na to by odbudować zniszczone włosy.
Czym jest keratynowa odbudowa włosów? Może być to także i wegański, organiczny sposób na regenerację zniszczonych pasm. To rodzaj keratynowego prostowania włosów bez użycia formaldehydu. Wśród chętnie stosowanych metod na keratynową odbudowę włosów jest organiczna taninoplastia. Jej sekretem są taniny – roślinne substancje mające właściwości regenerująco-wzmacniające i prostujące zarazem.