Chciałabyś rozjaśnić włosy naturalnie? Pozwolą Ci na to domowe sposoby na delikatną zmianę koloru. Ich zaletą jest łagodne działanie, bez szkody dla włosów i osłabiania ich kondycji. Wręcz przeciwnie, naturalne rozjaśnienie włosów może iść w parze z ich odżywieniem i dodatkowym wzmocnieniem dzięki roślinnym witaminom i minerałom. Jeśli jednak chcesz osiągnąć mocne rozjaśnienie i z brunetki stać się blondynką, nie licz na taki efekt za sprawą domowych metod takich jak miód lub cytryna. Taka zmiana wymaga już profesjonalnego rozjaśniania włosów z wykorzystaniem rozjaśniacza lub farby. Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów sprawdzą się w przypadku naturalnych włosów w kolorze blondu lub jasnego brązu. Subtelny efekt będzie na nich zauważalny, zwłaszcza jeżeli domowe metody będziesz stosować regularnie i powtarzać je systematycznie. Jakie są najlepsze metody na naturalne rozjaśnianie? Z tego artykułu wszystkiego się dowiesz.
Na czym polega w ogóle rozjaśnianie włosów? Są dwie drogi, by włosy stały się jaśniejsze. Pierwsza z nich polega na wybarwieniu pigmentów i powstrzymaniu ich produkcji wewnątrz włosa. Pigmenty niszczy między innymi słońce, czy kwasy występujące w owocach. Druga droga to umieszczenie nowych jasnych pigmentów we włosie, które zakryją kolor naturalny. Pozostaną one przy powierzchni włosa, albo też wnikną do jego głębszych struktur. Tak właśnie działa chemiczne rozjaśnianie włosów, np. za sprawą farby do włosów. Domowe sposoby na rozjaśnianie włosów są wyjątkowo delikatne i nie działają tak mocno jak te chemiczne. Łagodnie podkreślają i uszlachetniają kolor włosów, a przy okazji wydobywają ich połysk. Sprawiają, że włosy są delikatnie jaśniejsze.
Jednym z darów natury, który człowiek wykorzystuje w wielu dziedzinach życia jest miód. Ma on tak wiele cennych właściwości, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jedną z nich jest właśnie rozjaśnianie włosów. Ta metoda znana jest od wielu pokoleń. Miód działa na pigmenty we włosie przez swoje kwasowe pH oraz działanie antyoksydacyjne. Oprócz tych składników, w miodzie zawarta jest również niewielka ilość nadtlenku wodoru – to składnik wody utlenionej, czy specyfików wybielających. Rozjaśniające właściwości miodu dodatkowo wspomaga obecne w nim żelazo. Oczywiście mowa tu o miodzie w pełni naturalnym, niepasteryzowanym i nie obrabianym. Jak możesz rozjaśnić włosy miodem?
Domowy sposób na rozjaśnienie włosów to między innymi płukanka z miodu. Aby ją wykonać, rozpuść dwie łyżki miodu w litrze ciepłej wody (ważne by nie była gorąca). Na powierzchni powinna pojawić się cienka warstwa piany. Wtedy możesz spłukać roztworem umyte wcześniej włosy, albo też zanurzyć je w nim na kilka minut. Następnie spłucz włosy letnią wodą.
Jeśli działanie płukanki z miodu jest zbyt delikatne, spróbuj zastosować miodową pastę. Czubatą łyżkę miodu wymieszaj z 50 ml ciepłej wody i łyżką oliwy. Możesz też dodać łyżkę soku z cytryny albo octu jabłkowego. Odstaw wszystko na około godzinę, a po tym czasie rozprowadź na wilgotnych po myciu włosach. Pastę zmyj wodą po około dwóch kwadransach. Podobnie zadziała dodanie miodu do gotowej maski do włosów, której używasz regularnie. Pozostaw ją na włosach nieco dłużej, niż zwykle.
Działanie miodu na włosy jest delikatne, ale widoczne. Włosy są subtelnie rozjaśnione i mają naturalny miodowy odcień. Są przy tym nawilżone, wzmocnione i zregenerowane oraz ładnie błyszczą. Ten sposób na upiększenie ich wyglądu znały już nasze babcie i chętnie z niego korzystały. Rozjaśnienie włosów miodem wymaga jednak systematycznego wykonywania takich zabiegów, najlepiej dwa razy w tygodniu. Nie można jednak również przesadzić, bo włosy mogą zrobić się suche. Jeśli tak się stanie, stosuj po miodowych zabiegach maskę emolientową.
Czy włosy można rozjaśnić cytryną? Tak! To dzięki zawartości kwasów, które mają działanie rozjaśniające przez swoje kwaśne pH. Uważaj jednak z ich działaniem. Sok z cytryny ma wyjątkowo niskie pH, więc musi być odpowiednio rozcieńczony, by nie zadziałał zbyt mocno. Płukankę możesz wykonać dodając dwie łyżki na pół litra wody. Jeśli sok chcesz zmieszać z maską, nie dodawaj go więcej niż 1:3. Możesz też dodać kilka kropel cytrynowego soku do mgiełki do włosów. Po zmyciu takiej płukanki, czy maseczki, koniecznie zastosuj nawilżającą odżywkę do włosów. A jeśli używasz mgiełki z cytryną, bez spłukiwania, stosuj jej bardzo małą ilość.
Wiedziałaś, że do rozjaśniania włosów naturalnymi sposobami możesz wykorzystać też rabarbar? Jego sproszkowany korzeń możesz kupić w sklepach zielarskich. Zaparz cztery łyżki proszku w pół litra wody, odcedź i przestudź, a następnie papkę rozprowadź na włosach. Spłucz po dwóch kwadransach wodą. Rabarbar rozjaśnia włosy, nadając im ładny ciepły odcień. Możesz też przygotować maskę z jego korzenia zmieszanego z jogurtem naturalnym, miodem i cytryną. Wówczas działanie będzie jeszcze mocniejsze. Uważaj jednak, bo owocowe sposoby na rozjaśnienie włosów są naturalne, ale mogą wysuszać. Jeśli więc masz włosy suche z natury, albo też zniszczone, nie zakwaszaj ich zbyt mocno, ani zbyt często.
Włosy rozjaśnić można także octem jabłkowym albo winnym. Jego działanie jest nieco łagodniejsze, niż działanie kwasów z owoców. Ocet delikatnie rozjaśnia, wygładza i zwiększa blask włosów. Jak stosować ocet na włosy, aby je lekko rozjaśnić?
Przed myciem zanurz włosy w occie winnym. Umyj włosy szamponem, a następnie spłucz je roztworem wody i octu (dwie łyżki octu na dwie szklanki wody). Odczekaj kilka minut i spłucz włosy wodą.
Wyciśnij sok z całej cytryny, dodaj tyle samo wody i dwie łyżki octu jabłkowego. Płyn wlej do spryskiwacza, spryskaj włosy na kwadrans lub dwa i spłucz (dla mocniejszego działania pozostaw bez spłukiwania).
Rozjaśnianie włosów rumiankiem to jedna z popularnych metod i faktycznie jest ona skuteczna, a do tego łatwa w wykonaniu. Jak zrobić płukankę z rumianku? Zaparz cztery torebki ziołowej herbatki w litrze wody, przestudź i spłucz umyte włosy. I tyle! Działanie rozjaśniające rumianku na włosy to nie jedyna jego zaleta. Jest on dobry także dla skóry głowy, również tej skłonnej do nadprodukcji sebum. Jeśli natomiast włosy mają tendencję do przesuszania się, koniecznie dobrze nawilżaj je po kuracjach rumiankowych. Najlepiej użyć do tego dobrej jakości maski nawilżającej. Podobnie jak rumianek, działa na włosy chmiel, lipa, nagietek, jaśmin, czy też malwa. Z nich również możesz wykonywać rozjaśniające włosy płukanki.
Jeśli Twoje włosy wymagają nieco mocniejszego rozjaśnienia, bo jest w nich dużo naturalnego pigmentu, z pomocą może przyjść Ci woda utleniona, która może widocznie rozjaśnić nawet ciemniejsze włosy. To często wymieniana metoda, jeśli chodzi o domowe sposoby na rozjaśnienie ciemnych włosów. 3% stężenie nadtlenku wodoru jest w stanie skutecznie rozjaśnić włosy w domu. Woda utleniona to właściwie to samo, co utleniacz 3% dodawany do delikatnych farb półtrwałych do włosów, czyli tonerów (inaczej farba ton w ton). Zamiast wody, możesz więc wybrać taką łagodną farbę, aby delikatnie rozjaśnić włosów i uzyskać odpowiedni ich odcień (w przypadku wody utlenionej będzie on ciepły, a tonerem uzyskasz taki, jak chcesz). Jeżeli mimo wszystko postawisz na zastosowanie wody utlenionej, koniecznie upewnij się, że ma ona odpowiednie stężenie, przelej do spryskiwacza i równomiernie rozprowadź na włosach. Spłucz po 20 minutach i zastosuj odżywkę lub maskę. Możesz w ten sposób uzyskać rozjaśnienie o ton, jednak licz się z ciepłym, często żółtym efektem. Jeśli wolisz chłodne tony blondu, lepiej sprawdzi się łagodny toner bez amoniaku, którego działanie nie będzie silniejsze, niż działanie samej wody utlenionej.
Delikatne rozjaśnianie włosów blond możesz wykonywać domowymi sposobami, jeśli włosy są w naturalnym kolorze. Jeśli są one farbowane, metody te nie pomogą w usunięciu pigmentów. Pamiętaj też, aby przed jakimikolwiek zabiegami określić stan i rodzaj włosów, bo każde będą inaczej reagowały na "obce" substancje – nawet te naturalne. Pamiętaj też o regularnej pielęgnacji włosów dobrymi kosmetykami. To sekret ich pięknego wyglądu, niezależnie od koloru. Oprócz ładnego odcienia, urody dodaje im zawsze zdrowy, witalny wygląd i połysk.