Utrata około 100 włosów dziennie jest zupełnie normalna. Jeśli jednak zauważysz, że wypada Ci znacznie więcej włosów, nie powinnaś tego lekceważyć. Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Od stosunkowo błahych po poważniejsze. Dlaczego włosy wypadają? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie czynniki są odpowiedzialne za ten stan. Gdy określisz przyczynę wypadania Twoich włosów, będzie Ci łatwiej uporać się z problemem. Poznaj 10 najczęstszych przyczyn wypadania włosów:
To choroba w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie (często dziedziczona). Łysienie androgenowe powoduje wypadanie włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Warto podkreślić, że łysienie androgenowe pojawia się u panów bardzo wcześnie - nawet w okolicach 20 roku życia. Na początku powiększają się zakola, z czasem osoba dotknięta schorzeniem traci włosy na szczycie głowy. Łysienie androgenowe u kobiet przebiega nieco inaczej. Przede wszystkim pojawia się raczej po 30 roku życia, a najczęściej po menopauzie. Włosy wypadają w innym miejscu niż u mężczyzn, u kobiet najczęściej obserwuje się stopniowe poszerzanie przedziałka.
Wzmożone wypadanie włosów jest następstwem zaburzenia długości poszczególnych faz wzrostu włosa. Jeśli rozwój włosa przebiega prawidłowo, okres jego wzrostu jest wyraźnie znacznie dłuższy niż dwie kolejne fazy: zaniku i wypadania. Fazy zaniku i wypadania nie powinny przekraczać kilkunastu procent "egzystencji" włosa. W przypadku łysienia androgenowego dochodzi niestety do znacznego wydłużenia tych faz.
Poza genami na wystąpienie łysienia androgenowego mają wpływ także zbyt wysoki poziom testosteronu (również u kobiet) oraz nadmiar stresu. Co na wypadanie włosów w przypadku stwierdzenia łysienia androgenowego? Pomocne mogą okazać się profesjonale szampony dla mężczyzn.
Jak poznać, że przyczyną wypadania włosów jest właśnie łysienie androgenowe? U mężczyzn da się to stwierdzić już na pierwszy rzut oka. W przypadku kobiet nie jest tak prosto. Może się okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie określonych badań: hormonalnych, trichogramu lub trichoskopii.
Wypadające włosy to stosunkowo częsty problem po ciąży, który najczęściej zaczyna się około 3 miesięcy po porodzie. Wypadanie włosów po ciąży jest wynikiem obniżenia poziomu estrogenu. Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy po ciąży wyraźnie się przerzedziły, nie powinnaś wpadać w panikę. Wypadanie włosów po ciąży jest przejściowe. Z reguły stan ten mija samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Możesz jednak zastopować utratę włosów, sięgając po odpowiednie kosmetyki wzmacniające.
Na wypadanie włosów po ciąży możemy polecić Ci profesjonalne kosmetyki zwiększające ich objętość - zarówno szampony do włosów jak i odżywki. To preparaty, które dają efekt już po pierwszym użyciu. Zachęcamy Cię także do regularnego stosowania wcierek przyspieszających porost włosów. Jeśli będziesz systematyczna, wkrótce zapomnisz o problemie!
Skoro już omawiamy najczęstsze przyczyny wypadania włosów, musimy wspomnieć także o łysieniu telogenowym. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o stan, gdy włosy pozostają w fazie telogenu, tzn. ostatniej fazie cyklu włosa (naturalne wypadanie). W efekcie u osoby dotkniętej łysieniem telogenowym wypada każdego dnia o wiele więcej włosów niż standardowe 100, o którym wspominaliśmy we wstępie naszego artykułu. Osoby z problemem łysienia telogenowego skarżą się niejednokrotnie, że ich włosy wychodzą garściami. W większości przypadków łysienie telogenowe jest stanem przejściowym. Aby zahamować ten typ łysienia, trzeba przede wszystkim ustalić jego powód. To może być np.: intensywne odchudzanie, silny stres, poród, choroby skóry, zła dieta, operacja, choroby tarczycy. Wystąpienie łysienia telogenowego może być również wynikiem stosowania niektórych leków. Jeśli podejrzewasz, że i Ciebie dotknął ten typ łysienia, zachęcamy Cię do wizyty u lekarza.
To kolejna, stosunkowo częsta przyczyna wypadania włosów. Łysienie anagenowe bywa często określane także mianem łysienia dystroficznego. W tym przypadku wypadanie włosów ma miejsce w fazie anagenu, czyli de facto fazie wzrostu włosa. Jeśli włosy wypadają w fazie anagenu, oznacza to najczęściej, że wzrost włosa został w jakiś sposób zaburzony. Gdy dochodzi do zahamowanie procesów podziału macierzy włosa, włos staje się słaby, cieńszy, łamliwy. W końcu wypada. Wypadanie włosów w tym przypadku może dotyczyć nie tylko obszaru głowy, ale także innych części ciała, np. brwi i rzęs.
Chemioterapia, infekcje o charakterze grzybiczym, promieniowanie oraz choroby autoimmunologiczne - to czynniki, które mogą wywołać łysienie anagenowe. Ze względu na fakt, że włosy wypadają na skutek zmiany swojej struktury, ich ubytek zauważalny jest w raczej krótkich okresach, przykładowo po kilku dniach albo tygodniach po kontakcie z czynnikiem uszkadzającym.
Wypadanie włosów u kobiet spowodowane łysieniem anagenowym w większości przypadków nie ma charakteru trwałego. Gdy włosy przestaną być wystawiane na działanie szkodliwego czynnika, odrastają samoczynnie. Przykładowo po chemioterapii zaczynają odrastać najczęściej po kilku tygodniach. Aby przyspieszyć odrost włosów, możesz zastosować lek minoksydyl.
Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która objawia się nagłym wypadaniem włosów. Występuje często u osób młodych i dzieci. Łysienie plackowate jest wynikiem nieprawidłowego rozpoznania mieszków włosowych przez układ immunologiczny jako wrogiego czynnika. Charakterystyczne są rozległe łyse plamy na skórze. Włosy wypadają z głowy, brwi i rzęs. Najczęściej po kilku miesiącach odrastają, początkowo odbarwione, po czasie odzyskują swój naturalny kolor. Warto jednak mieć świadomość, że łysienie plackowate może powracać. Osoby, które zauważyły u siebie objawy tej choroby autoimmunologicznej, powinny niezwłocznie udać się do lekarza.
Jeśli chodzi o wypadanie włosów u kobiet, warto wspomnieć także o problemie, jakim jest łysienie trakcyjne, spowodowane długotrwałym, nadmiernym naciąganiem włosów. Z reguły łysienie trakcyjne jest efektem zbyt mocnego spinania włosów np. w ciasny kucyk lub kok. W ten sposób dochodzi do nadwerężenia i łamliwości włosów. Do łysienia trakcyjnego mogą przyczynić się także splecione blisko skóry warkoczyki albo dredy. Jak zapobiec dalszemu wypadaniu włosów? Przede wszystkim musisz pozwolić swoim włosom odpocząć. Zrezygnuj z ciasnych upięć. Zamiast tego zacznij nosić luźne fryzury lub rozpuszczone włosy. Do pielęgnacji używaj profesjonalnych fryzjerskich kosmetyków, które przyspieszą regenerację włosów.
Zdarza się, że wypadanie włosów uwarunkowane jest zażywaniem leków. Za wypadające włosy bywają odpowiedzialne leki stosowane w leczeniu trądziku, obniżające poziom cholesterolu, przeciwdepresyjne, rozrzedzające krew, beta-blokery. Jeśli uważasz, że wypadanie włosów w Twoim przypadku spowodowały przyjmowane leki, nie zwlekają, udaj się z tym problemem do lekarza. Może okazać się, że konieczna będzie zmiana leku na inny lub zmniejszenie dawki.
Zdarza się, że przyczyny wypadania włosów leżą w nieprawidłowej diecie, która prowadzi do poważnych niedoborów w organizmie. Zbyt niska zawartość białka, żelaza, cynku, selenu lub witamin może doprowadzić do wypadania włosów. Dieta to podstawa. Jeśli chcesz, aby Twoje włosy były gęste i zdrowe, musisz przede wszystkim dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. Podejrzewasz, że problem wypadania włosów jest u Ciebie wynikiem złych wyborów żywieniowych? Dla pewności wykonaj badania krwi, które określą, czy doszło do niedoborów.
Warto zaznaczyć, że wypadanie włosów u kobiet może być spowodowane stosowaniem antykoncepcji hormonalnej: tabletek, plastrów i krążków. Proces zintensyfikowanego wypadania włosów może rozpocząć się po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od odstawienia środków hormonalnych. Jeśli to antykoncepcja odpowiada za wypadające włosy, lekarz może oczywiście zaproponować inny środek o niższym indeksie androgenowym.
Grzybica skóry głowy to schorzenie, które objawia się nie tylko czerwonymi, swędzącymi plamami, ale także zwiększoną łamliwością i kruchością włosów. Po zauważeniu objawów wskazujących na infekcję grzybiczą powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Z pomocą leków przeciwgrzybicznych wyleczysz infekcję i rozwiążesz problem łysienia.
Wypadanie włosów to problem, który najczęściej można zażegnać, stosując odpowiednie leki i kuracje przeciw wypadaniu włosów. Włosy wypadające wymagają stosowania delikatnych preparatów wzmacniających i regenerujących. Ze względu na wyższą koncentrację substancji odżywczych, zdecydowanie zachęcamy Cię do sięgnięcia po profesjonalne kosmetyki fryzjerskie.
Zobacz też: jak często myć włosy?