Po farbowaniu oprócz świeżego koloru włosów, pozostały też plamy na czole, uszach, albo szyi? Nie przejmuj się tym, bo z farbą można łatwo sobie poradzić. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry? Nie sięgaj od razu po radykalne, mocne środki jak pumeks, czy peeling. Sprawdź sposoby, które pozwolą pozbyć się przebarwień bez agresywnego działania na skórę. Dziś podpowiemy Ci jak to zrobić szybko, łatwo, skutecznie i bezpiecznie dla skóry.
Dziś wiele pań z różnych względów wybiera samodzielne farbowanie włosów w domu. Dobre wyjście, by pofarbować włosy dużo taniej, ale i skutecznie to użycie farby do włosów, która przeznaczona jest do profesjonalnego używania w salonach. Taka farba użyta w domu da o wiele lepsze i trwalsze efekty, niż amatorka ze sklepowej półki. Dlatego też coraz więcej pań sięga właśnie po farby fryzjerskie. Wśród popularnych marek profesjonalnych znajdziesz bogate i rozbudowane palety kolorów, co jest dodatkowym plusem.
Ok, ale co z plamami po farbowaniu na skórze? Przecież nie mogą popsuć Ci radości z pięknego i świeżego koloru włosów! Dlatego już na etapie przygotowania do koloryzacji włosów, wyposaż się w praktyczne chusteczki do usuwania farby do włosów ze skóry. Taka nawilżona chusteczka wystarczy, by szybko pożegnać problem i oczyścić np. zafarbowane czoło. Co jednak jeśli nie masz specjalnych chusteczek pod ręką? Jest wiele domowych sposobów na zmycie farby do włosów ze skóry. Przyjrzyjmy się im.
Do oczyszczenia zafarbowanej skóry możesz użyć także produktów kosmetycznych. I to również i takich, których pewnie nie podejrzewałabyś o takie działanie. Jednym z nich jest lakier do włosów. Używany do utrwalania fryzury spray sprawdzi się także w awaryjnych sytuacjach takich jak podarte rajstopy, ale i w przypadku plam na skórze. Spryskaj lakierem pofarbowany obszar (z dala od oczu) i przetrzyj wacikiem. Możesz też zaaplikować lakier na płatek kosmetyczny i wytrzeć nim czoło, czy uszy.
Płyn micelarny, albo mleczko do demakijażu, czyli kosmetyki które na co dzień służą nam do zmywania makeupu z twarzy, także mogą pomóc, zwłaszcza jeśli są przystosowane do wodoodpornych kosmetyków. Skoro rozpuszczają je, czemu miałyby nie poradzić sobie z farbą? Tu wiele zależy jednak od jakości i skuteczności danego kosmetyku.
Sprawdź: modne kolory włosów w 2022 roku.
Nie zadziałał? Z pomocą przyjdzie Ci peeling – najlepiej drobnoziarnisty, przeznaczony do oczyszczania twarzy, który powinien poradzić sobie z zabrudzeniami. Możesz spróbować też chusteczek do demakijażu, albo tych przeznaczonych dla dzieci. Jeśli jednak nic z tych środków nie zadziałało, spróbuj jeszcze szamponu przeciwłupieżowego lub silnie oczyszczającego połączonego z gorącą wodą. Jego działanie jest na tyle silne, że plamy po farbowaniu powinny zniknąć.
Bardzo ważne przy farbowaniu włosów w warunkach domowych są niezbędne akcesoria. To oczywiście farba do włosów oraz oksydant, a także miseczka, w której je wymieszasz, pędzelek do nakładania na włosy mieszanki, czy też pelerynka (możesz zastąpić ją np. starym ręcznikiem lub ubraniem). Po farbowaniu powinnaś zastosować szampon zakwaszający albo emulsję. Na tym jednak nie koniec wyposażenia. Nie można bowiem zapomnieć o rękawiczkach ochronnych na dłonie. Są one niezbędne nie tylko w czasie aplikowania farby, ale również jej zmywania z włosów.
Co jednak, gdy dłonie zostały zafarbowane? Musisz działać szybko, zanim farba wyschnie. Po pierwsze umyj je mydłem, pod ciepłą wodą. Jeśli natomiast już zaschła, może być potrzebny silniejszy detergent taki jak płyn do mycia naczyń. Umyj nim ręce, z wykorzystaniem gąbki. Jeśli mimo to farba nie schodzi ze skóry, dodaj do płynu niewielką ilość sody oczyszczonej. Taką mieszankę nałóż na skórę na kilka minut i zmyj. Koniecznie zregeneruj skórę dobrym kremem do rąk albo olejkiem nawilżającym. Możesz też spróbować mieszanki lekko podgrzanej oliwy z oliwek i soku z cytryny. W mieszance zanurz dłonie na kilka minut. Nic z tego? Pora na mocne środki jak zmywacz do paznokci lub pasta BHP. Dla nich plamy nie będą żadnym przeciwnikiem, jednak bez sentymentów obejdą się także i ze skórą. Po takie środki lepiej więc nie sięgać, chyba że w ostateczności i później zafundować dłoniom domowe SPA w ramach rekompensaty.
Skóra poplamiona od farby do włosów może zdarzyć się każdemu. Jednak na przyszły raz pamiętaj, by zabezpieczyć się przed zabrudzeniami. Koniecznie zakładaj więc rękawiczki ochronne, a skórę przy linii włosów i uszy przed nałożeniem farby posmaruj olejkiem albo tłustym kremem. Taka warstwa zabezpieczy skórę przed działaniem farby, a nawet jeśli przepuści ją, to na pewno łatwiej da się zmyć. Jednak pamiętaj, by nie nanieść tłustej warstwy na włosy.